Krajskému městu Vysočiny bude lepší se v sobotu vyhnout. Podle policie je reálné nebezpečí, že může dojít k nepokojům mezi extremisty. Městem bude pochodovat Dělnická mládež. Zabránit se jí v tom budou snažit antifašisté. Policie do akce nasadí desítky těžkooděnců, psovody, kriminalisty, odborníky na extremismus, antikonfliktní tým, vodní děla a vrtulník.

„Reálně hrozí narušení veřejného pořádku a páchání trestných činů zejména s rasovým podtextem. Dojde-li k těmto situacím, jsme připraveni proti pachatelům nekompromisně zakročit,“ podotkl velitel chystaného zásahu Karel Sehnal.

S podobnými akcemi mají jihlavští policisté bohaté zkušenosti. Naposledy pochodovali neonacisté Jihlavou v roce 2008. Akce se obešla bez větších problémů. Ohlášený pochod k uctění památky obětí druhé světové války v roce 2009 byl úředníky magistrátu zrušen dřív, než začal. V případě sobotního pochodu se to může stát také, pokud se organizátoři odchýlí od nahlášeného účelu shromáždění. Tím je podpora Srbsku, od kterého se násilně odtrhla provincie Kosovo. V současné době ale není podle úředníků ke zrušení pochodu právně opodstatněný důvod.

Na akci Dělnické mládeže, která je podle politologa Miroslava Mareše extremistickou organizací, se má v Jihlavě sejít kolem 150 účastníků. Předpokládaný odhad je, že se sejde zhruba stejný počet odpůrců akce z řad antifašistů.

Akce by měla začít ve dvě hodiny odpoledne na jihlavském autobusovém nádraží v Jiráskově ulici. Během policejního bezpečnostního opatření nebudou moci cestující využívat halu autobusového nádraží.

„Hala bude pro veřejnost zcela uzavřena. Příjezdy i odjezdy autobusů na nádraží by měly být bez omezení,“ upozornila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Z autobusového nádraží se účastníci pochodu vydají na pochod ulicemi Fritzova a Havlíčkova na náměstí Svobody, kde by měly zaznít projevy. Řečnit by měl i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Ulicemi Tolstého a Jiráskova by se měl průvod vrátit na autobusové nádraží. V dotčených ulicích může být na nezbytně nutnou dobu omezen provoz. Omezení se dotkne také městské hromadné dopravy. S přesunem zastávek či dočasnou změnou trasování linek se nepočítá.

Na náměstí Svobody nebude možné po dobu trvání bezpečnostního opatření parkovat. S omezením parkování musí lidé počítat i na ostatních místech po trase pochodu. „Je důležité, aby lidé sledovali aktuální přenosné dopravní značení a dodržovali všechny pokyny policistů i strážníků,“ vzkázala Čírtková.