To platí zejména o maturitních plesech. Ten si nedávno odbyla i Petra Bušková z Veselé, kterou letos čeká zkouška z dospělosti na pelhřimovském gymnáziu. I ona chtěla mít na svůj velký večer co nejhezčí oděv. A podle čeho šaty vybírala?

„Chtěla jsem dlouhé princeznovské šaty se širokou sukní,“ prozradila Petra. Ta pro své vysněné šaty nezamířila ke švadleně, ani do obchodu, nýbrž do půjčovny. „Takovou složitou róbu bych na vesnické bály, na které běžně chodím, neunosila, proto mi přišlo výhodnější si ji půjčit,“ pokračovala osmnáctiletá maturantka. Ta byla s vypůjčenými princeznovskými šaty lososové barvy velmi spokojená.

A pro šaty si do půjčovny společenských šatů nezamířila sama. Půjčovny jsou v poslední době hojně navštěvovaným místem. Potvrzuje to i Ivana Rusaňuková, která v Pelhřimově provozuje svatební salon a půjčovnu společenských šatů Linda.

„Je plesová sezona, takže dveře se u nás netrhnou,“ přikývla Rusaňuková, která hned dodala, že na své si v její půjčovně přijdou pouze dámy. A jaké šaty letos nejvíce „letí“? „To záleží hlavně na věku ženy. Mladé slečny většinou chtějí princeznovské honosné róby. Zákaznice ke třicítce už spíše vyžadují šaty jednoduššího střihu,“ popsala Ivana Rusaňuková.

Pokud někdo na plesy často nechodí a potřebuje společenskou róbu jako jednorázovou záležitost, místo koupě šatů se vyplatí jejich zapůjčení. Na tom se Ivana Rusaňuková shodla se zmíněnou maturantkou Petrou Buškovou.

„Cena za vypůjčení kvalitních šatů na tři dny se pohybuje od dvou do tří a půl tisíce korun, což je pro někoho, kdo šaty často nevyužije levnější, než si je nechat šít,“ vysvětlila Rusaňuková s tím, že dámám k šatům nabízí i zapůjčení bižuterie a doplňků zdarma.

Nouze ale na Pelhřimovsku není ani o milovníky plesů, kteří před sezonou neváhají investovat do róby přímo na míru. Před začátkem plesové sezony tak vždy mají plné ruce práce i švadleny v módním salonu pelhřimovské návrhářky Hany Smejkalové.

„Většinu plesových šatů už máme hotovou. Teď už se moc zakázek tohoto typu neobjevuje. Zákaznice chodí spíše před začátkem sezony. Většinou neponechávají nic náhodě a šaty chtějí mít hotové ještě, než začnou první plesy,“ líčila Marie Blažejovská ze salonu Hany Smejkalové. Většina žen už do salonu chodí s představou, jaké šaty by si přály, aby na plese zazářily. „Buď mají podobu svých šatů sesumírovanou v hlavě, nebo si přinesou obrázek, podle kterého chtějí šaty ušít. Samozřejmě máme i takové zákaznice, které přesně nevědí, co by si přály, a jsme připraveni jim s tvorbou jejich vysněných šatů pomoci,“ uzavřela Blažejovská.