Obec Okřešice se rohodla, že v podmáčené lokalitě nechá zbudovat vodní plochu o rozloze pěti hektarů. Pro představu – rybník Lubí má o hektar méně.
„To je takové místo, kde kdysi bývaly mokřady. Pak se to odvodnilo, ale drenáže jsou už staré, moc nefungují, je tam dost vlhko. Tak jsme vymysleli, že se pokusíme získat dotační peníze na rybník,“ uvedl okřešický starosta Bohumír Vostal. Na ves o ročním rozpočtu 1,7 milionu korun to bude vlastně nebývale rozsáhlé dílo, nádrž totiž bude stát okolo 24 milionů korun.


„Rybník bude sloužit především k zadržování vody v krajině, v žádném případě nebude chovný na ryby. Sedmdesát procent nákladů půjde z dotací ze Státního fondu životního prostředí, zbytek zaplatíme ze svých zdrojů a z úvěru,“ vysvětlil Vostal. Nádrž musí splňovat požadavky havlíčkobrodské pobočky Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Ta chce, aby zde vznikla jedna tůň pro obojživníky a druhá pro bahenní rostliny. „Zda se v nové nádrži bude možné koupat? Určitě ano,“ podotkl starosta. Rybník bude napájený jednak ze starých drenáží, a také z místního potoka.
Obec koncem února vybere zhotovitele díla, stavba potrvá od dubna do listopadu tohoto roku.