„Jen se na to podívejte. To přece není normální silnice. Udělali ji v listopadu, už teď místy vidíte původní díry, je to celé nedokončené, prostě hrůza, všude odletuje makadam, nedrží to pohromadě. Nevím, proč tam nedali balenou směs nebo něco podobného, je to odfláknuté, snad s tím někdo něco udělá,“ zanadával si starosta Lomů Miroslav Kopeček.

Podobný názor má také starosta Budkova Jaroslav Pokorný. „No je to šílené, dílo se nepodařilo. Silnice patří kraji, jednáme o nápravě. My jsme velmi stáli o opravu průtahu Budkovem, silnice ve vsi byla ve špatném stavu, původně nebyla v plánu akcí na rok 2011. Kraj souhlasil, pokud kývneme na to, že spojnice Budkova a Lomů bude dělaná nějakou obyčejnější technologií. Ovšem co je moc, to je moc, ale prý to zhotovitelská firma na jaře opraví,“ zmínil Pokorný.

Silnice z Budkova do Lomů, jak už řekl Pokorný, patří do majetku Kraje Vysočina. Loni v říjnu a listopadu kraj nechal opravit průtah Budkovem, průtah Lomy a spojnici mezi vesnicemi.Průtah Budkovem se dělal technologií recyklace za studena a podařil se. Na průtah Lomy se dávala nová asfaltová vrstva, rovněž tady nová silnice dopadla dobře.

Vozovka spojnice obcí se dělala technologií penetrační makadam. Před rekonstrukcí už asfalt de facto chyběl tak byla silnice rozbitá. Firma navezla po celé délce čtyř kilometrů silnou vrstvu makadamu, kterou prolila asfaltem. „Podle toho, co jsem si zjistil od jiných firem, které dělají silniční stavby, se vrstvy dobře spojí, pokud je tak patnáct stupňů Celsia. Loni na podzim sice bylo teplo, ale ne zas tolik, aby to dopadlo dobře,“ naznačil starosta Budkova Pokorný.

Podle Jana Felkla z Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina nemusejí mít v obou obcích strach, že by se věc nedořešila ke spokojenosti všech. „V každém případě bude silnice opravená během jara. Zhotovitelem je firma Swietelsky, která si konkrétně tento úsek nechala dělat subdodávkou od jedné společnosti ze Soběslavi. My tyto práce reklamujeme a zdá se, že reklamace bude uznaná,“ sdělil Felkl.

Podle Felkla nebylo zas tak špatné počasí, aby se silnice v listopadu nemohla opravovat. „Zřejmě tam byl i nějaký jiný faktor. Technologie penetračního makadamu se i na Vysočině dříve používala častěji, teď už ji tolik nepropagujeme,“ řekl opatrně Felkl. Starosta Lomů Kopeček by osobně nejraději viděl, kdyby byla vozovka udělaná z balené, jenže ta je poměrně drahá. Silnice bude spravená v první polovině roku.