Míra nezaměstnanosti tak vzrostla o dvě desetiny procenta na hodnotu 8,3. „Hlavním důvodem mírného nárůstu nezaměstnanosti v kraji je postupné ukončování sezonních prací v lesnictví, stavebnictví a v letní turistice,” řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. Růst nezaměstnanosti se podle jeho předpokladu nezastaví ani v nejbližších týdnech, a to i kvůli tradičnímu propouštění ve firmách na přelomu roku.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí hledalo na konci minulého měsíce na území celého kraje práci 22 243 lidí, ve srovnání s říjnem jich bylo o 665 víc. Nezaměstnanost se zvýšila poprvé od letošního července. Růst teď zaznamenaly čtyři z pěti okresů Vysočiny.

Na Pelhřimovsku hledalo na konci listopadu nové místo 1 940 lidí, nejméně v celém kraji. Míra nezaměstnanosti tam zůstala na říjnových pěti procentech. Na Havlíčkobrodsku stoupla nezaměstnanost minulý měsíc o jednu desetinu procentního bodu, na Jihlavsku a na Žďársku to bylo shodně o dvě desetiny.

Třebíčsko, které je hospodářsky nejslabším regionem Vysočiny, se vyrovnává s listopadovým zvýšením nezaměstnanosti o 0,7 procentního bodu na 11,3 procenta. V tomto okrese si koncem uplynulého měsíce hledalo práci přes 6 700 lidí.

Kvůli zhoršení situace na trhu práce se Třebíčsko objevilo na jednom z prvních míst i v celostátních statistikách. Na jedno volné pracovní místo tam teď připadá přes padesát uchazečů o práci, což je největší počet mezi regiony v zemi. Průměr v republice je přibližně třináct uchazečů. Na celé Vysočině evidoval úřad práce na konci listopadu zhruba 1100 volných pracovních míst, oproti říjnu jich dvě stovky ubyly.

Podniky jsou teď v náboru pracovníků opatrnější. „Stále tady krouží strašák druhé vlny krize,” řekl ředitel krajské hospodářské komory Tomáš Prchal. Podniky sice zatím práci mají, ale na kratší dobu, než u nich bylo zvykem. „Některé firmy nás informují, že měly zakázky i rok dopředu, dneska je mají smluvně domluvené jen třeba na půl roku,” řekl.

V kraji je teď situace příznivější než před rokem, kdy byla nezaměstnanost vyšší o 0,6 procentního bodu.