Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černí čápi se před lidmi více schovávají

Vysočina – Počet černých čápů je srovnatelný s počtem bílých, ačkoliv bílého čápa mohou lidé spatřit mnohem častěji.

3.8.2011
SDÍLEJ:

Čáp černýFoto: Archiv

Tak je to alespoň podle pozorování Václava Hlaváče z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky z Havlíčkova Brodu.

Jeho zkušenost potvrdil také Vojtěch Kodet z pobočky České společnosti ornitologické pro Vysočinu. „Černých čápů v posledních desetiletích přibylo. Žijí však mnohem skrytějším způsobem života než bílí čápi, proto je tak často nevidíme,“ vysvětlil Vojtěch Kodet.

Přesný počet odborníci neznají

Kolik přesně černých čápů na Vysočině hnízdí je velmi obtížné zjistit. „Řekl bych, že tu může být tak kolem padesáti párů, ale je to velmi hrubý odhad,“ řekl Václav Hlaváč. Černí čápi totiž hnízdí hlavně v hlubokých lesích, jejich hnízdo je tedy těžké objevit. „Člověk na ně narazí spíše náhodou,“ potvrdil Vojtěch Kodet.

Černé čápy ohrožují lesní práce. „Jsou velice citliví na vyrušení, proto, když nějaké hnízdo objevíme, domluvíme se s lesníky, zda by nemohli práce přesunout na dobu, kdy čápi již v hnízdech nebudou,“ uvedl Kodet.

Čápi jsou sledovaní pomocí kroužků. Kroužky lze odečíst i dalekohledem. „Každý jedinec má svůj číselný kód, můžeme tak sledovat pohyby konkrétního čápa,“ řekl Václav Hlaváč. Černý čáp byl několikrát spatřen poblíž Luk nad Jihlavou. Podle Vojtěcha Kodeta je dost pravděpodobné, že někde blízko Luk hnízdí. „Údolí řeky Jihlavy jim poskytuje ideální podmínky,“ tvrdil ornitolog.

Ačkoliv jsou černí čápi ohroženi lesními pracemi, podle Kodetových slov existují na Vysočině mnohem vzácnější druhy ptáků, kterých je mnohem méně. Také z tohoto důvodu se Česká společnost ornitologická nemůže soustředit pouze na ochranu černých čápů.

BLANKA FIŠAROVÁ

Autor: Redakce

3.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení