Tak je to alespoň podle pozorování Václava Hlaváče z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky z Havlíčkova Brodu.

Jeho zkušenost potvrdil také Vojtěch Kodet z pobočky České společnosti ornitologické pro Vysočinu. „Černých čápů v posledních desetiletích přibylo. Žijí však mnohem skrytějším způsobem života než bílí čápi, proto je tak často nevidíme,“ vysvětlil Vojtěch Kodet.

Přesný počet odborníci neznají

Kolik přesně černých čápů na Vysočině hnízdí je velmi obtížné zjistit. „Řekl bych, že tu může být tak kolem padesáti párů, ale je to velmi hrubý odhad,“ řekl Václav Hlaváč. Černí čápi totiž hnízdí hlavně v hlubokých lesích, jejich hnízdo je tedy těžké objevit. „Člověk na ně narazí spíše náhodou,“ potvrdil Vojtěch Kodet.

Černé čápy ohrožují lesní práce. „Jsou velice citliví na vyrušení, proto, když nějaké hnízdo objevíme, domluvíme se s lesníky, zda by nemohli práce přesunout na dobu, kdy čápi již v hnízdech nebudou,“ uvedl Kodet.

Čápi jsou sledovaní pomocí kroužků. Kroužky lze odečíst i dalekohledem. „Každý jedinec má svůj číselný kód, můžeme tak sledovat pohyby konkrétního čápa,“ řekl Václav Hlaváč. Černý čáp byl několikrát spatřen poblíž Luk nad Jihlavou. Podle Vojtěcha Kodeta je dost pravděpodobné, že někde blízko Luk hnízdí. „Údolí řeky Jihlavy jim poskytuje ideální podmínky,“ tvrdil ornitolog.

Ačkoliv jsou černí čápi ohroženi lesními pracemi, podle Kodetových slov existují na Vysočině mnohem vzácnější druhy ptáků, kterých je mnohem méně. Také z tohoto důvodu se Česká společnost ornitologická nemůže soustředit pouze na ochranu černých čápů.

BLANKA FIŠAROVÁ