Včera narazili na třetí lebku, část pánve a dlouhé kosti. Úspěšný archeologický průzkum včera skončil. „V dalších lokalitách už kopat nebudeme. Výkop u viaduktu byl včera zakryt a uveden do původního stavu,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policie začala s průzkumem v pondělí. Na levě straně Zlatého potoka nic nenašli. V úterý pokračovali u paty železničního náspu. První pozůstatky ale objevili až metr pod zemí přímo na cestě, kudy lidé chodí na zahrádky. V úterý pět minut před půl druhou odpoledne si jeden z archeologů všiml boty, kterou odkryla lžíce bagru. Když si části boty prohlédl podrobněji, zvedl ruku a prohlásil: „Máme to.“ Ještě tentýž den odborníci vyznačili okraje hrobové jámy. Pečlivým odkrýváním hlíny pak odhalili lebku a část lidské kostry se zbytky oblečení. Ve středu archeologové narazili na druhou lebku.

Třetí lebka

První pozůstatky ve středu vyzvedli a uložili do krabic. Kriminalista Michal Laška předpokládal, že by mohli u viaduktu najít zakopané dva lidi, ale včera narazili na třetí lebku a další části lidských kostí. Nalezené kosti budou v následujících dnech zkoumat archeologové a genetici. Mimo jiné budou na kostech hledat stopy po násilí. Laška předpokládá, že jde o pozůstatky německých starousedlíků a sedláků z Dobronína, Kamenné a okolí, kteří měli být 19. května 1945 v Dobroníně zavražděni Revolučními gardami. Vytipované oběti měly být zabity rýči a lopatami. Na louce Budínka loni v srpnu policie našla pozůstatky třinácti lidí. Na nich odborníci žádné stopy po násilí nenašli. Kosti ale byly ve velmi špatném stavu. Nález od viaduktu je mnohem zachovalejší. Je velmi pravděpodobné, že se genetikům podaří z toho nálezu úspěšně odebrat vzorky DNA. Celkem už budou mít genetici z Kriminalistického ústavu v Praze k dispozici šestnáct vzorků.