Zavírání některých stanovišť a v souvislosti s tím nedodržení předepsaných dojezdových časů. To v současné době hrozí zdravotnické záchranné službě na Vysočině. Potýká se totiž s nedostatkem peněz.

„Otevřeli jsme nová akreditovaná stanoviště, došlo ke zvýšení mezd zaměstnanců, které ale není následováno zvýšením plateb od pojišťoven. Navíc došlo k několika mimořádným událostem jako například k havárii několika vozidel,“ vyjmenoval příčiny problémů hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Rada kraje proto doporučí zastupitelstvu, aby v červnu navýšilo příspěvek na provoz zdravotnické záchranky na Vysočině o sedmnáct milionů korun.

Pokud by však krajští zastupitelé navýšení neodsouhlasili, zdravotnické záchrance hrozí, že některá výjezdová stanoviště by se musela zavřít. „Nastala by úsporná opatření. Museli bychom zavřít některá výjezdová stanoviště tak, abychom dokázali pracovníky záchranky soustředit na jedno místo,“ potvrdil náměstek hejtmana Libor Joukl.

V tu chvíli by se však kraj mohl dostat do konfliktu s vyhláškou, která stanovuje maximální dojezdové časy záchranek. Joukl připisuje špatnou finanční situaci záchranky i tomu, že právě kvůli dojezdovým časům se zřizují nová výjezdová stanoviště. „Ve chvíli, kdy bychom nezřizovali nová stanoviště, záchranka by s penězi vystačila a problém by nebyl. Nebylo by tolik personálu a tolik aut. Jestliže otevřeme jakékoliv nové výjezdové stanoviště, počet případů, ke kterým záchranka vyjíždí, není větší, akorát se jezdí ze dvou míst. Na jedno výjezdové stanoviště máte například deset pracovníků, protože musíme držet pět dvoučlenných směn,“ přiblížil Joukl.

K tomu, že zdravotnická záchranka na Vysočině má finanční problémy, se její ředitelka Vladislava Filová nechtěla podrobněji vyjadřovat. „Mám pouze takové informace, že finanční plán máme schválený. Bohužel se k tomu nemůžu více vyjádřit, protože sama nevím,“ řekla Vladislava Filová.

Zdravotnická záchranná služba má na Vysočině celkem devatenáct stanovišť s šestadvaceti posádkami. Paradoxem je, že na 1. července je naplánované otevření dalšího nového stanoviště, a to v Kamenici nad Lipou. Provoz jednoho nového stanoviště na rok vyjde zhruba na sedm milionů korun.

Finanční plán příspěvkové organizace kraje počítá se ztrátou záchranky třicet milionů korun. Pokud zastupitelé přiklepnou zvýšení příspěvku na provoz záchranky o sedmnáct milionů, bude celkově činit 157 milionů.