„Od začátku roku na Pelhřimovsku dohromady evidujeme 214 případů planých neštovic. Přitom v lednu jsme měli pouze tři případy, v dubnu už jich bylo 91,“ poznamenala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Pelhřimově Lucie Jelínková.

Pupínky vyskákaly tříletým dětem

V mateřské škole U Stínadel ulehlo okolo pětatřiceti dětí. V mateřské škole Osvobození pupínky vyskákaly u šestadvaceti dětí, v obou mateřinkách převážně u ratolestí ve věku od tří do čtyř let. „Plané neštovice se u nás objevily v průběhu měsíce. Dětem naskákaly běžné pupínky. Pomalu se nám začínají vracet do tříd,“ informovala Iveta Šlechtová, vedoucí pedagogická pracovnice z mateřské školy Osvobození.
„U nás aktuálně evidujeme tři případy. Doslechla jsem se, že doslova lavina neštovic zaplavila mateřskou školku Velox,“ přiblížila Dana Kučerová z pelhřimovské mateřské školy Pražská.

To potvrdila i vedoucí této školky Hana Šimanová: „Během uplynulého měsíce se virové onemocnění vyskytlo zhruba, co se počtu týče, u jedné a půl třídy. Nyní se situace dostává do normálu,“ zhodnotila Hana Šimanová z mateřské školy Velox.

U dětí od dvou do čtrnácti let má nemoc poměrně hladký průběh. Inkubační doba je mezi dvěma až třemi týdny od nakažení. Z počátku se nemoc projevuje mírnými horečkami, bolestí hlavy a malátností. „Malé červené skvrny se objevují o dva až tři dny později. Ty se postupně mění v o něco větší puchýřky. Vyrážka svědí, a proto je nutné dětem zabránit v jejím škrabání,“ řekla pelhřimovská praktická lékařka pro děti a dorost Zdena Šimonová. Dodala, že by současný stav ve městě přirovnala k miniepidemii.

Jakmile se zahojené pupínky začnou olupovat, svědění ustupuje. Plané neštovice se mohou vyskytnout na celém těle, ale i na sliznicích úst, očí nebo nosu. Podle lékařů je to případ od případu, někomu se udělají tři pupínky, druhý je osypaný od hlavy až k patě.

Izolace pacienta na prvním místě

Pacient, který virové onemocnění chytne, musí být izolován, aby se nákaza nešířila. „Zvláště by se nakažení měli vyvarovat styku s dětmi do jednoho roku, s těhotnými či staršími spoluobčany,“ dodala lékařka. Neštovice jsou infekční přibližně čtrnáct dnů před objevením vyrážky až do zaschnutí posledního puchýřku.
Vyrážku lékaři doporučují ošetřovat tekutým podrem či antiseptickou mastí. Samotná nemoc trvá okolo dvou týdnů a poté následuje několikadenní rekonvalescence. Celá doba neschopnosti se odvíjí od konkrétního pacienta, ale obvykle trvá asi tři týdny.

Počet případů na Pelhřimovsku:
Leden 3
Únor 29
Březen 48
Duben 91
zdroj: KHS Pelhřimov