V současnosti se dokončuje i výmalba fasády. Malebný domek pak doplní scenérii uličky nacházející se v blízkosti Zadní synagogy.
Opravy domů v Židech jsou však často odkázány na nadšení svých majitelů. Ti se musí potýkat i s dohledem památkářů, jejichž připomínky je často obtížné spojit s realizací. Své o tom ví i manželé Pošvařovi, kteří opravili rozlehlou stavbu do podoby nadstandardního hotelu Joseph. Výsledná tvář objektu se projednávala skoro šest let. Díky úspěšné spolupráci Pošvařových a památkářů nakonec vznikla unikátní stavba, která byla nominována do soutěže Stavba Vysočiny.


Problémy jsou i se schvalováním dotací. Majitelům tak nezbývá než výraznou část úhrad platit ze svého. Přitom renovace domů přispívají k celkovému dotvoření specifické atmosféry Židů. Dům Antonína Kloudy se nachází na hlavní turistické trase. Pošvařovi zase vedle náročné obnovy zchátralé budovy zachovali i rituální židovskou lázeň mikve.


Nabídka luxusního ubytování vyhovující nárokům VIP klientely navíc přilákala do Třebíče i ty zájemce, kteří zde doposud nemohli nalézt adekvátní ubytování. Snahu o zachování dobové atmosféry domu posílil i výběr stylového nábytku a výstava keramiky nalezené při rekontrukci.
Samotné město zaujalo při zvelebování židovské čtvrti spíše pozici pozorovatele. Objevuje se ale naděje na zlepšení. „Plánujeme opravu původního historického zábradlí kolem vyhlídkové trasy vedoucí k Hrádku,“ upřesnil záměry města třebíčský tiskový mluvčí Ivan Přibík. Cesta, kudy kdysi putovaly pohřební průvody na židovský hřbitov, by měla dostat nové zábradlí už letos. Plánovaná je i nová koncepce dopravy v Zámostí, která by měla vyřešit rušný provoz v uličkách čtvrti. Konkrétní datum této realizace zatím nebylo kvůli své náročnosti pevně stanoveno.

ADÉLA KABELKOVÁ