Spousta středních škol totiž přijímací řízení pro letošní rok vůbec nevypsala. Dětí je málo, a nechtějí o ně přijít. Přijímačky by je totiž mohly zastrašit. Dagmar se jich však nebojí. „Já jsem si vybírala školu podle toho, aby mě bavil obor, a také podle toho, jak mě škola zaujala. Ujišťovali nás, že na nějakou školu se určitě dostaneme,“ řekla studentka.


Opakem uměleckoprůmyslové školy, která dělá přijímačky na všechny obory, je Střední škola stavební Jihlava. Podle ředitele je totiž přijímací řízení stejně jenom pouhou formalitou. „Náš systém spočívá v tom, že dáme příležitost všem žákům. Vycházíme z toho, že během prvního ročníku se ukáže, na co žáci mají. Během prvního roku jsme schopni přeřadit žáky do toho oboru, do kterého náleží,“ zdůvodnil, proč se přijímačky nekonají, ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman. Na této škole se tedy stává, že během prvního ročníku ze čtyřletého maturitního oboru odejde například až pět žáků do učebních oborů.


Počet žáků, kteří se na stavebku do Jihlavy do prvního ročníku letos přihlásili, je i přes nižší počet studentů zhruba stejný jako v předchozích dvou letech. Jestli je to právě důsledek toho, že škola přijímací řízení nevypsala, by se podle ředitele dalo jen spekulovat. „Objevila se informace, že propad přihlášených žáků byl hlavně na středních odborných školách, ale my jsme propad nepocítili. Otázkou je, jestli to bylo tím, že přijímací zkoušky neděláme, nebo že jsme tak dobrá škola,“ zamyslel se ředitel.


Na Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava – Helenín mají naopak převis. Například na obor design interiéru se přihlásilo 57 studentů, škola jich však přijímá pouhých 19. Téměř dvě třetiny přihlášených tedy u přijímaček neuspějí.
Podle ředitele uměleckoprůmyslové školy Jaroslava Vítka má přijímací řízení smysl, pokud se přihlásí více dětí, než může škola přijmout. „Smyslem přijímacích zkoušek je především dostat do školy co nejlepší děcka. Pokud je děcek málo a všechna jsou přijata, pak je to nesmysl. Stačí je vzít podle výsledků ze základní školy. Pokud je však více přihlášených, než škola může mít, tak se samozřejmě přijímací zkoušky dělat musí. My to takhle praktikujeme každý rok,“ řekl Vítek.
Otázkou však je, jestli i známky ze základní školy jsou pro přijetí na střední školu spolehlivým kritériem. I mezi základními školami totiž mohou být velké rozdíly.

DANA DVOŘÁKOVÁ