Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mokřiny v polích: ostuda hospodářů nebo šance pro přírodu?

Třebíčsko /SERIÁL PŘÍRODA KOLEM NÁS/- Změny v hospodaření v zemědělské krajině, které se udály během posledních asi 60 let, s sebou přinesly mimo jiné poměrně rozsáhlé meliorace na velkých plochách orné půdy i luk. Jednotlivé technické prvky melioračních systémů jsou na mnoha místech na hranic životnosti a tak stále častěji vídáme v krajině rozsáhlá zamokřená místa, která se stávají zejména ve vlhčích letech neobdělávatelná. Hospodáři většinou tato místa vnímají jako problém, který v současných ekonomických podmínkách mohou jen těžko řešit. Podmáčené a zarostlé plochy v polích s hlubokými kolejemi po zapadlých traktorech většinou nevzbuzují ani mezi veřejností příliš pozitivní ohlas.

1.5.2011
SDÍLEJ:

ČEJKA. Čejka chocholatá patří k ohroženým druhům naší krajiny. Ublížila jí především plošná meliorace v minulých desetiletích. Foto: Foto: Václav Křivan, ČSOP KněžiceTato místa nám však ukazují pozoruhodnou sílu přírodních procesů. Již brzy po zamokření se zde objevuje poměrně pestrá škála různých, mnohdy i ohrožených druhů rostlin a živočichů. K nápadným druhům ptáků, kteří využívají tyto plochy ke hnízdění, patří čejky. Kdysi tito ptáci běžně hnízdili na podmáčených loukách v okolí rybníků téměř po celém území republiky. K dramatickému poklesu jejich početnosti došlo právě po rozsáhlých melioracích a rozorávání luk, další pohromou pro ně bylo postupné zarůstání okolí rybníků dřevinami v důsledku zániku tradiční pastvy. Od 70. let minulého století, kdy probíhá pravidelné hnízdní mapování ptáků u nás, dochází k neustálému poklesu stavu čejek prakticky až do současnosti. Zatímco

v polovině 70. let u nás hnízdilo až 100 tisíc párů čejek, v roce 2003 to bylo už jen zhruba 10 tisíc párů. I když se v posledním období pokles zastavil zřejmě v souvislosti s několika velmi vlhkými roky a díky stále častějšímu vzniku právě mokřin v polích, lze čejky právem řadit k ohroženým druhům naší krajiny. Další otázkou je úspěšnost jejich hnízdění. Relativně dobrou příležitostí jsou právě ladem nechaná podmáčená místa, protože na nich většinou v jarním období neprobíhají žádné zemědělské práce, naopak fatální je pro hnízda čejek vláčení luk v pozdním jaru, které se běžně provádí ještě v polovině dubna. Zajímavým příkladem jak se ptáci mohou vyrovnat s likvidací prvních snůšek je pozdní hnízdění několika párů čejek na hromadách hnoje na polním hnojišti nedaleko Krahulova u Třebíče. V roce 2010 zde bylo možné vidět ještě v červenci malá kuřata čejek, která pobíhala po hromadách hnoje a sbírají potravu v podobě larev hmyzu.


Mnohem hůře než čejky jsou na tom další druhy bahňáků, které u nás dříve hnízdily v zemědělské krajině jako třeba vodouš rudonohý, břehouš černoocasý nebo koliha velká. Dnes se s nimi setkáváme spíše jen na tahu nebo zahnízdí víceméně náhodně a často právě v rozsáhlejších polních mokřinách po povodních.
Kromě ptáků jsou louže a mokřady v polích zajímavé pro mnoho dalších organizmů. Z obojživelníků využívají toto prostředí k rozmnožování především ropucha zelená nebo třeba rosnička či blatnice.


Na mnoha místech je obnova melioračních systémů již nemožná nebo dokonce nežádoucí. Poučení z povodní v minulých letech vede spíše ke snahám zadržet vodu v krajině a zvyšovat její retenční schopnost. Dobře promyšlené a realizované revitalizace v zemědělské krajině tak mohou přispět nejen k zadržení vody, ale mohou také přispět k návratu některých ohrožených druhů ptáků, ale i dalších živočichů nebo rostlin.

VÁCLAV KŘIVAN

1.5.2011
SDÍLEJ:
Služebna Městské policie v Moravských Budějovicích.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Ilustrační fotografie.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Stěžovatel má podezření, že volební komise ovlivňuje volby

Želetava Šašovice – Jeden z obyvatel Třebíčska si všiml, že v Šašovicích, místní části Želetavy, stále vítězí lidovci. „Ve volební komisi tam sedí pouze zástupci KDU – ČSL. Nedochází zde k manipulaci voleb?“ Ptá se muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si je zveřejnit. Připadá mu divné, že ve volební komisi v Šašovicích podle jeho zjištění sedí pouze jedna rodina, jejíž členové jsou v KDU-ČSL.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Praha, Třebíč – Jeden z vrcholů podzimu mají za sebou plavci třebíčského Spartaku. Podzimní cena Motorletu v Praze patří již čtrnáct let mezi nejprestižnější závody mládeže v České republice. Po splnění přísných nominačních limitů se mezi více než 370 plavců z 25 oddílů protlačila i sedmička závodníku z Třebíče. A právě černé plavecké čepičky se znakem tří kápí byly v tvrdé konkurenci vidět nad očekávání často.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Okříšky - U voleb v Okříškách mohou lidé zároveň podepsat petici na podporu obchvatu a přeložky do průmyslové zóny. Naposledy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení