„Vždycky jsem chtěl být součástí důležitých událostí. V roce 1989 bylo velmi obtížné dostat se do Říma na svatořečení Anežky České, byl jsem až na slavnosti v Praze. Blahořečení Jana Pavla II. za takovou to událost považuji, proto jedu do Vatikánu,“ řekl František Vlk z Moravských Budějovic. Po smrti papeže Jana Pavla II. v roce 2005 se po celém světě zvedla vlna hlasů pro jeho svatořečení. Blahořečení je první a důležitý krok v tomto procesu.


„Zájemců o cestu bylo hodně. V současné době máme kapacitu naplněnu a do Říma vypravujeme tři plné autobusy a letadlo,“ řekl spolumajitel cestovní kanceláře Voma Zdeněk Vondráček. Kolik věřících z celé České republiky se na Svatopetrském náměstí v Římě sejde, lze odhadnout jen těžko.


„Už řadu let spolupracujeme s Českou biskupskou konferencí, a právě díky ní pořádáme zájezd na blahořečení. Cest do různých poutních míst po celé Evropě organizujeme každoročně několik. Máme zkušenosti, že celá řada věřících se do Říma vydá, jak se říká, na vlastní pěst. Domluví se, objednají si autobus a pojedou, tak, aby byli na místě pouze na blahořečení,“ upřesnil spolumajitel cestovky. První odhady počtu návštěvníků předpokládají 2,5 milionu poutníků z celého světa. Největší účast se očekává z Polska.


Program zahájí v 10 hodin mše svatá na náměstí Svatého Petra, kterou bude celebrovat současná hlava církve, papež Benedikt XVI., v rámci ní dojde k beatifikaci (blahořečení) Jana Pavla II. V odpoledních hodinách budou v Bazilice svatého Petra vystaveny ostatky Jana Pavla II.
Do Říma se kromě věřících chystají i vrcholní představitelé české církve. Cestu plánují pražský arcibiskup Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, plzeňský biskup František Radkovský a kardinál Miloslav Vlk.

LENKA NOVOTNÁ