Zpracovávaná studie by měla ověřit prostorové nároky na umístění mateřské školy včetně hygienických norem a odhadnout náklady potřebné na rekonstrukci.

Kraj by se na investici a provozních nákladech podílel společně s městem. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). „V Jihlavě panuje velký zájem o umístění dětí v mateřských školách, převis poptávky činí kolem 200 míst. Naproti tomu střední školy mají často nevyužité prostory,“ uvedl Běhounek.

Zařízení umístěné v budově domova mládeže by podle hejtmana po nutných úpravách prostor mohlo být využíváno v závislosti na demografickém vývoji pět až sedm let.

Zřizovatelem školky bude město. Počítá se s kapacitou kolem 50 míst, z toho 15 až 20 míst by mohlo být vyhrazeno pro potřeby krajského úřadu. „Zaměstnankyně krajského úřadu mají o umístění dětí ve školce velký zájem,“ potvrdil ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

Projekt podle hejtmana může narazit na problémy, například na hygienické normy. Pokud nebudou potíže, mohl by se provoz podle hejtmana zahájit nejdříve za šest měsíců.

Snaha o vznik mateřské školy v krajském objektu je podle hejtmana prvním podobným projektem na Vysočině.

„Pokud by byl zájem o vznik mateřské školy v budově ve vlastnictví kraje i v dalších městech, kde jsou naši zaměstnanci v našich příspěvkových organizacích, nebránili bychom se,“ řekl Běhounek.