Jediným poskytovatelem testů zdarma v kraji je nyní Státní zdravotní ústav v Jihlavě. „Stává se, že se lidé ptají, zda je u nás možné se nechat zdarma testovat. To pak odkazujeme na poradnu do Jihlavy. Určitě by bylo lepší, kdyby tato služba byla dostupnější,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Pelhřimově Lucie Jelínková.

Domácí testy v lékárnách nejsou

Za poplatek je možné nechat se vyšetřit při transfúzní stanici pelhřimovské nemocnice. „Zdarma testujeme pouze dárce krve, nebo těhotné ženy. Klientů na placené testy není moc. Ročně jsou to jednotlivci, ne desítky,“ informoval Petr Kessler, primář na hematologii.

Domácí testy na HIV, které mířily do lékáren už v lednu a z malé kapky krve měly s téměř stoprocentní spolehlivostí zjistit virus, se na Pel〜hřimovsku neujaly. „O jejich nákupu neuvažujeme. Vím, že existují, ale lékaři to moc nedpoporučují. Mohou být prý nepřesné,“ vysvětlila Jana Vondráčková z lékárny v pelhřimovském Kauflandu.

Odborníci navíc varují, že od nakažení trvá nejméně tři týdny, většinou ale dva až tři měsíce, než lze virus testem v krvi odhalit. Navíc při pozitivním zjištění může člověka bez odborné asistence přimět k zoufalým činům.

Testy pro klienty jsou běžnou praxí v K – centru, které funguje při jihlavské Charitě. „Je to docela běžná součást naší služby. Za loňský rok jsme provedli tak třicet odběrů,“ uvedl Michal Matula, vedoucí kontaktního centra pro drogově závislé.

Jihlavské „káčko“ vysílá na Pelhřimovsko terénního pracovníka. Testy zatím neposkytuje. „Kdyby ale byl ze strany klientů zájem, možná bychom po dohodě s místní charitou v Pelhřimově o zázemí pro testy uvažovali,“ doplnil Michal Matula.