Farmáři nemají zaseto a do úzkých je týden po příchodu jara tlačí sucho.

Potřebují co nejrychleji zasít jařiny a bojí se dnů bez srážek. Deště by podle meteorologů měly v těchto dnech zkrápět Vysočinu. Navzdory předpovědím na Jihlavsku dosud nezapršelo.

„Jezdím po Moravě a někde stojí voda na polích, ale většinou je sucho. Všechny ozimy se krčí v půdě a nechtějí růst,“ připustil majitel farmy Suchá u Jihlavy Jaroslav Kreuz. Ředitel Krajské agentury pro zemědělství a venkov Miroslav Fojt se nechal včera slyšet, že kdyby byl duben tak suchý jako konec března, rolníci by opravdu lomili rukama.

V dubnu musí pořádně pršet

„Pro zemědělce by to byla rána. Situace na polích by se rychle změnila k horšímu, protože ozimy i jařiny by začaly scházet,“ přiblížil ředitel. Na druhé straně za sucha se dobře seje, traktory se secími stroji nezapadávají a pole osejí rychle. Ovšem semenům v půdě bude chybět vláha.

Zemědělská společnost Zhoř v těchto dnech seje ječmen. „Sucho je velké, kdyby nenapršelo v dubnu dost srážek, rostlinky by zaschly bez toho, že by odnožovaly. To by pro nás jaro skončilo špatně,“ přiblížila včera předsedkyně ZS Zhoř Jana Lokvencová.

„Správně bychom měli mít všechny traktory na poli a sít, co to jde. Zdatnější zemědělci už mají semeno v půdě. Zatím chybí polím vláha jen krátce. O suchu by se dalo mluvit, kdyby čtrnáct dnů v dubnu nespadla ani kapka,“ myslí si jihlavský biofarmář Josef Sklenář.

Agrometeorologové včera Deníku potvrdili, že současná zásoba využitelné vody v půdě na Vysočině je mírně pod dlouhodobým průměrem Od začátku roku do uplynulé neděle je průměr srážek na Vysočině většinou podprůměrný. Proti obvyklým sto milimetrům srážek napršelo do 70 mm.

„Nebude–li pršet, půdní vlhkost zvlášť ve vrchních vrstvách půdního profilu bude velmi rychle klesat,“ připustil brněnský agrometeorolog Mojmír Kohut.