Kompletní výsledky najdete ZDE.

Nejmladším svalovcům bylo sotva patnáct let, těm nejstarším o půlstoletí víc.

Bench-press, jinými slovy závody v tlaku v lehu, ještě jinak znamená zvedání činky v leže na lavici. Kolik že borci zvedají? Až čtvrt tuny! „Největší výkony jsou tu kolem 250 kilogramů. České rekordy se u váhové kategorie nad 120 kilogramů pohybují kolem 270 kilo. Ve světě je to ještě daleko víc, určitě přes 300 kilo,“ popsal jeden organizátorů závodů, Jiří Valenta.

Mistrovství republiky v Jemnici se ve své kategorii účastnily i ženy. I jejich výkony budí respekt. Nad hlavu dostanou i stokilovou činku. „České reprezentantky uzvednou i 140 kilo, patří k absolutní světové špičce. Na závody k nám ale nepřijely. Stokilové výkony ale určitě uvidíme,“ zmínil Valenta.

Sám se spolu s dalším z místních organizátorů Marcelem Andělem závodů také účastnil. Valenta si na činku nechal naložit 247 a půl kilogramu. „Osobní výkon mám ještě o něco vyšší. Trénuji čtyřikrát, pětkrát týdně, zhruba hodinu a půl. Podle toho, jak mám možnost a čas,“ svěřil se. Je členem místního oddílu silového trojboje Sokola Jemnice. Oddíl je jediný svého druhu na Třebíčsku. Závody takového významu pořádal v Jemnici po jedenácti letech. „Účastníme se závodů po celé republice. Teď snad u nás budou soutěže častěji, jak tomu bývalo dřív,“ slibuje Valenta.

Místnímu oddílu slíbil podporu i místostarosta Jemnice Petr Novotný, který závody v sobotu sledoval. „Jemnice se vyznačuje tím, že sportovní a kulturní spolky podporuje. Příspěvky jsou na poměrně zajímavé úrovni. A mistrovství republiky u nás není každý den. Jemnici zviditelní a o to nám jde,“ řekl Deníku.

Pořadatelé děkují Uzenářství-Havlíček za podporu akce.