Jakubu Kvasničkovi z Jihlavy chrápání ztrpčuje život. Obtěžuje jím okolí, ale vadí i jemu samotnému. „Rodina už si jakž takž zvykla, ale když někam jedu a mám spát v místnosti s někým jiným, je to peklo nejen pro mě,“ vyprávěl Kvasnička. Ten přitom netušil, že chrápání mu zřejmě zachraňuje život. V hlubokém spánku totiž dochází v okamžiku nádechu k uzavření dýchacích cest. Dotyčný klidně spí, snaží se nadechovat, ale dechové cesty najednou kolabují. Člověk není schopen nabrat vzduch do plic. „Snaží se tedy přemoci uzávěr dýchacích cest. Na několik málo vteřin se dostává z hlubokého do mělkého spánku. Tam se poměry upraví, člověk začne usilovně dýchat a usilovně chrápat. Chrápání mu vlastně zachraňuje život,“ popisuje projevy spánkového syndromu primář plicního oddělení Nemocnice Jihlava Tomáš Snížek.

Kvasničkovi by dokázali pomoci i v jihlavské nemocnici. Už třetím rokem tady funguje spánková laboratoř. Každý rok má v péči přibližně 110 pacientů. Laboratoř se ale nezabývá nespavostí, která patří mezi nejčastější poruchy spánku, ale slouží pacientům, kteří mají ve spánku problémy s dýcháním a kvůli tomu chrápou.

Vyšetření ve spánkové laboratoři není zadarmo, ale stojí 1 100 korun. „Pokud se prokáže těžká porucha, následují další vyšetření a pacient dostane speciální respirátor, hrazený zdravotní pojišťovnou. Čekací doba na respirátor je do šesti týdnů,“ doplnila mluvčí nemocnice Veronika Novotná.

Spánková laboratoř má na určování diagnózy speciální přístroje. Ty sledují hodnoty kyslíku v krvi a přítomnost dechových zástav během jedné noci strávené v nemocnici.

Podle primáře se objevují pacienti, kteří za noc v součtu i jednu hodinu nedýchají. Tělo takového člověka potom hodně trpí, organismus prožívá stres. Pacienty se spánkovým syndromem většinou trápí nadměrná spavost, a ikdyž takový člověk spí sedm osm hodin, není vyspalý.