Celkem tři lidé se utopili při koupání během prvního prázdninového víkendu na Vysočině. Naštěstí k nim zatím nepřibyl nikdo další. Policisté však varují před neuváženým chováním lidí při užívání si teplého počasí u vody. Provozovatelé koupališť potvrzují, že lidé nezřídka bezpečnostní pravidla porušují.

K prvnímu úmrtí došlo 4. července v rybníce Medlov na Novoměstsku, kde utonul sedmačtyřicetiletý muž. Druhý případ utonutí vyšetřují policisté na Havlíčkobrodsku. V Golčově Jeníkově utonul v přesně nezjištěnou dobu sedmatřicetiletý muž. Třetí nešťastný případ se stal 5. července v rybníce nedaleko obce Kostelní Myslová na Jihlavsku. Čtyřiadvacetiletý muž se pokoušel projet rybníkem na kole. To se mu však stalo osudným. Muže se podařilo z rybníka vytáhnout a vrtulník záchrané služby ho převezl do jihlavské nemocnice. Tam ale téhož dne večer zemřel.

Všechny tyto případy se staly v přírodních vodních nádržích, kde nebyla žádná pověřená osoba, která by lidi upozornila, že něco dělají špatně. V tom je výhoda chráněných umělých koupališť ve městech a obcích, kde povinně na provoz dohlížejí plavčíci. Leckde mají dost práce, aby vodních hrátek chtivé návštěvníky zvládli. „Prohřešky proti bezpečnosti se dějí často,“ říká vedoucí aquaparku Vodní Ráj v Jihlavě, Miroslav Veselý. „Není to příjemné slyšet často plavčíka, jak na neukázněné koupající píská, ale nedá se nic dělat.“ V jihlavském aquaparku byla od uplynulé soboty třikrát záchranná služba. Jeden mladík si na tobogánu rozbil hlavu, protože jel tak, jak se nesmí, hlavou dolů. Jedna návštěvnice zkolabovala z vedra a další přítomný si rozbil koleno.

Lidé přeceňují síly

„Plavčík má povinnost dohlížet na dodržování návštěvního řádu. Lidé, kteří se přicházejí koupat, by se s tímto řádem měli také seznámit. Dějí se však různé věci,“ vysvětluje Veselý. Podle něj lidé například skáčou do vody ze strany bazénu, nebo se občas objeví někdo v plaveckém bazénu na plavacím kruhu nebo s nafukovacími křidélky.

Vedoucí koupaliště v Moravských Budějovicích Pavel Vranka přidává další prohřešky, kterých se koupající dopouštějí: „Někdy dochází k přeceňování vlastních sil, nebezpečí vzniká i při skupinových hrách. Lidé také skáčou do vody v místech, kde zrovna může někdo plavat.“

V Moravských Budějovicích nicméně prý nejsou prohřešky až tak časté. „Sem tam je slyšet plavčíkova píšťalka, ale že by to bylo patnáctkrát za hodinu, to ne,“ říká Pavel Vranka.

Na Vysočině jsou umělá koupaliště v Jihlavě, Moravských Budějovicích, Humpolci, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě, Lukách nad Jihlavou a Rouchovanech.