Děje se tak až v padesáti procentech případů. „S věkem dětí počet úrazů doma klesá, ale zároveň stoupá počet dopravních nehod,“ vyjádřil se primář dětského oddělení Nemocnice Jihlava Milan Svojsík.

Úrazovost dětí se liší především věkem a také vlivem zevních faktorů jako například počasí, roční období, druh sportu nebo druh dopravy. V těchto teplých dnech by si děti měly dát především pozor na úrazy na kolech nebo na koupalištích. „Ve vyšším věku stoupá počet poranění, která vznikají při jízdě na kole, trojkolce či koloběžce,“ dodal Svojsík.

Uhlídat malé děti je těžké

Podle maminky Dany Piklové z Jihlavy jsou malé děti hodně živé, uhlídat je, je proto v některých případech těžké: „Dceři už je šest let, takže to jde. Když byla ale menší a začínala chodit, uhlídat ji, bylo složité. Člověk musí být jako ostříž. Samozřejmě, že menším úrazům jsme se nevyhnuli.“

Ve velké většině případů nejsou u nehody přítomni rodiče. Děti však potom nejsou samy schopny nehodu ani popsat. „Proto je nutné se zaměřit na prevenci vzniku úrazů, které v mnohých případech mohou trvale ovlivnit kvalitu života dítěte. Následky mnohdy přetrvávají do dospělosti,“ důrazně varoval primář jihlavského dětského oddělení.

V průběhu posledních deseti let bylo každoročně v České republice zpočátku zraněno každé páté dítě. Ke konci tohoto desetiletí už je to každé třetí dítě.

U malých kojenců a batolat do tří let je nejčastější příčinou úrazu pád z výšky spojený s úrazem hlavy a krční páteře. „Tato poranění patří k nejzávažnějším úrazům vůbec. Častěji jsou postiženi chlapci jak děvčata,“ uzavřel Svojsík.