Největší akci svého druhu široko daleko pořádají dobrovolní hasiči z vísky o dvou stovkách obyvatel. Úkolem borců, kteří se do soutěže přihlásí, je přejet co nejpomaleji 32 metrů dlouhou a maximálně 24 centimetrů širokou lávku z fošen přes místní rybník.

Letos klání opanoval Jarda Hort z nedalekého Studence. Na kole nestabilní trasu napříč vodní hladinou ukodrcal a umanévroval za 41,6 sekundy. Soutěžilo se v disciplínách: kolo do 18 let, kolo nad 18 let, jízda na trakaři, v převleku, pivní štafeta a nej pád. V poslední disciplíně kraloval muž s přezdívkou Vochmelka z Vladislavi.

Největší euforii vzbudila disciplína Najdi si svůj sud. Pořadatelé v noci před akcí v rybníce utopili dva sudy piva. Na povel moderátora soutěže Jirky Doležala z Hitrádia Vysočina do rybníka naskákaly desítky vedrem zmožených a zlatavého moku lačných lovců. Jedním z úspěšných byl i Jaroslav Kříž z Náměště nad Oslavou. „Sud vypijeme s kámoši, ve čtyřech. Mám rekord 15 kousků za večer,“ pochlubil se.

Pozďatínskou lávku pořádá zdejší sbor dobrovolných hasičů. Vše před lety začalo tím, že si hasiči všimli povalujících se obecních fošen u rybníka za návsí. Protože měli nudu, stloukli lávku a vymysleli recesistickou akci. Díky organizačním schopnostem a hlavně „prořízlé puse“ hlavního tahouna, Jaroslava Musila, se postupem let podařilo získat ceny do soutěží v hodnotě 40 tisíc korun i mnoho sponzorů, kteří se rádi na takové oblíbené akci zviditelní.

Děti sice platí symbolické vstupné, ovšem hned dostanou balíček s limonádou a sladkostmi, v areálu na ně čeká spousta lákadel - skákadla, kolotoče, čtyřkolky – to vše už zadarmo. Pozďatínskou lávku prostě stojí za to navštívit.