Letošní zahájení turistické sezony navíc dostane o poznání slavnostnější ráz. Na podrobnosti jsme se zeptali předsedy spolku Pavla Pípala.

Co konkrétně si lze představit pod sobotním vítáním jara?
Tuto oslavu pořádáme pravidelně koncem března. Je to vlastně pokračování dlouholeté tradice. Dříve jsme zahajovali turistickou sezonu stovkou jarních kilometrů, dnes odemykáme cesty podobně, jako to dělají třeba vodáci s řekami.

Takže sto kilometrů nenachodíte?
Ale nachodíme, nachodíme. Dokonce mnohem více. Teď už však neoficiálně (úsměv).

Program sobotní slavnosti je rozsáhlý. Na co se osobně těšíte nejvíce?
Těším se, že se tu setká spousta lidí, že se společně dobře pobaví a udělají si hezkou vzpomínku na oslavu výročí našeho spolku.

Můžete se ve stručnosti ohlédnout za pestrou minulostí pelhřimovského turistického hnutí?
Odbor Klubu československých turistů před devadesáti roky založily nejvýznamnější osobnosti Pelhřimovska. Prvním předsedou spolku se stal okresní hejtman František Zelinka, mezi zakladádající členy patřili i ředitel nemocnice či pojišťovny.

A co dnes? Lidé pomalu odvykají pohybu, nemáte potíže s udržením členské základny?
Neřekl bych. Je pravda, že toto číslo v průběhu let kolísalo. Třeba ve třicátých letech minulého století se počet turistů výrazně snížil vlivem rozvoje dopravy. Naopak za války ale byla základna velice silná. Byl to jeden z klubů, který Němci nezakázali. Chodit se smělo pořád. Velký rozvoj nastal v sedmdesátých letech za působení doktora Wertheimera. Tenkrát nás chodilo na výlety okolo stovky plus další padesátka mladých. Více než stovku členů ostatně máme i nyní.

Nechybí vám ale dneska přece jen trochu mladí turisté?
Je pravda, že převážná část členské základny sestává z příslušníků střední generace. Chodí s námi ale i spousta mladých. O budoucnost klubu se nebojím.

Ročně připravujete nepřeberné množství pochodů, výletů. Je o ně zájem?
Je, dokonce až nečekaně velký. Pokud někam jedeme, kolikrát musíme vypravit dva autobusy. Například kolega Macháček vyráží pravidelně každé úterý s důchodci či dalšími zájemci, kteří mají čas, na procházky okolím Pelhřimova. Přestože se jedná o všední den, pokaždé se dá dohromady nejméně třicet lidí.

K pelhřimovskému klubu se ale nerozlučně pojí také křemešnická rozhledna Pípalka.
Jsme na ni nesmírně pyšní. Rozhledna byla odvěkým snem pelhřimovských turistů, a nejenom jich. Tento vrch se navíc postupně dočkal i dalších atrakcí. Dnes se jedná o jedno z nejlépe vybavených turistických letovisek v republice. Kostel se spoustou pamětihodností, studánky, hotel, rozhledna, sjezdovka, lanové centrum, k tomu všemu nádherná příroda. Kde všude tohle všechno hezky pohromadě mají? Já o žádném takovém místě nevím.

Prozraďte případným dalším zájemců o turistiku. Proč vlastně vyrazit?
Je to naprosto jednoduché. Chce to pohyb! Život je především o něm. Však se také těším, až budu moci vyrazit s přáteli právě i na onen úterní výšlap.

Klub českých turistů Pelhřimov
– založen 30. dubna 1920 předními pelhřimovskými občany
– okamžitě se začalo se značením prvních cest na Křemešník a Želiv
– spolek působil i za protektorátu, poté se stal součástí tělovýchovy
– po obnově klubu se podařilo postavit křemešnickou rozhlednu Pípalka
– dnes oddíl sdružuje 120 členů převážně střední věkové generace
– výročí 90 let vzniku se bude slavit v sobotu na pelhřimovském náměstí
– připraveny budou trasy od 3 do 20 kilometrů stejně jako bohatý program