Potvrdilo to ministerstvo spravedlnosti, na které se Pejchl v dubnu obrátil s žádostí o očištění svého jména.

Dopis s omluvou dorazil bývalému šéfovi brodského zdravotnického zařízení z ministerstva před pár dny. „S celou rodinou jsme to obrečeli. Nikdo si nedokáže představit, co jsme za ty tři roky prožili. Obrovsky se nám ulevilo a jsem moc rád, že už to máme za sebou,“ neskrýval radost.

Josef Pejchl byl loni v červenci odsouzen havlíčkobrodským soudem za to, že zavčas neoznámil počínání heparinového vraha Petra Zelenky. O tři měsíce později ho však krajský soud v Pardubicích osvobodil v plném rozsahu s tím, že odůvodnění odsuzujícího rozsudku nepovažuje za správné. „Od začátku to bylo všechno vykonstruované a já jsem moc rád, že mi dalo ministerstvo za pravdu. Nedokážete si ani představit jaké to je, když se na vás všichni dívají jako na toho druhého grázla hned po Zelenkovi,“ uvedl Pejchl. „Odpověď od ministerstva považuji alespoň za částečnou satisfakci způsobených problémů,“ dodal.

Ministerstvo spravedlnosti navíc přiznalo Josefu Pejchlovi odškodnění ve výši několika desítek tisíc korun, a to jako náhradu škody, která mu byla způsobena během soudních procesů. Peníze použije bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice na charitu.

Pejchl původně požadoval po ministerstvu spravedlnosti jeden a půl milionu korun, které chtěl věnovat na léčbu onkologicky nemocných dětí. Ty mu však přiznány nebyly. „Nikdy mi nešlo o peníze. Chtěl jsem především spravedlnost a té jsem teď dosáhl. Jsem za to nesmírně vděčný,“ doplnil.

U SOUDU. Bývalého šéfa havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla (na snímku vpravo) odsoudil loni v červenci brodský soud za to, že zavčas neoznámil počínání heparinového vraha Petra Zelenky, který na tamním oddělení ARO zabíjel pacienty lékem na ředění krve. Krajský soud v Pardubicích ho ale nakonec zprostil obžaloby v plném rozsahu. Foto: Deník/Libor Plíhal

Vývoj kauzy Josefa Pejchla
Josef Pejchl byl anonymem obviněn, že o jednání Zelenky věděl a zamlčel je příslušným orgánům. Rada kraje Vysočina ho pak v prosinci roku 2006 ihned odvolala z funkce ředitele. Po roce a půl vyšetřování ho 31. Července 2008 Okresní soud v Havlíčkově Brodě odsoudil na deset měsíců podmíněně za neoznámení trestného činu.

Krajský soud v Pardubicích dne 22. října 2008 Josefa Pejchla osvobodil v plném rozsahu s tím, že odůvodnění odsuzujícího rozsudku nepovažuje za správné. Pejchl se podle soudu nedopustil žádného trestného činu.


Po uplynutí půlroční lhůty podal Pejchl žádost o omluvu a o náhradu škody ve výši jeden a půl milionu korun na ministerstvo spravedlnosti , kterou chtěl v případě úspěchu věnovat na léčbu onkologicky nemocných dětí