Budoucí labyrint je už dnes viditelný z přístupového mostu u zámku. Cesty bludištěm zatím lemují kůly s drátěným pletivem. To kvůli tomu, aby lidé neničili malé rostliny při zkracování cesty.

Stěny labyrintu postupně zarostou jehličnany. Jako nevhodnější rostlinu skauti vybrali tis, pro jeho odolnost. „Tis je ideální rostlina. Je sice jedovatý, ale dobře snáší řez a zastínění. Chtěli jsme původně sázet z tújí, ale túje zerav zespodu rezne a řez snáší hůř,“ vysvětlil Petr Malec, který bude mít na starosti péči o stromky.

Desítky dobrovolníků musely nejprve upravit terén a vyměřit celkem 240 metrů plotu. Stěny labyrintu budou čtyřicet centimetrů široké. Do výšky dvou metrů by měly narůst za šest let. První zájemci by se cestičkami mohli procházet už za tři nebo čtyři roky.

Nápad iniciátoři odkoukali v největším labyrintáriu střední Evropy, v Loučeni. Projekt vypracoval Jan Lukášek z firmy Kapucín, s realizací pomohl Fond Třebíč. Peníze poskytli soukromí sponzoři, příspěvek slíbilo i město Třebíč. „Doufáme, že město na aktivity, které jsou pro město prospěšné, přispěje,“ řekl jeden z otců třebíčského bludiště, Milan Šťastný. Labyrint totiž není jen samoúčelnou jednorázovou záležitostí, ale má se stát součástí oživení zámeckého areálu. K ní má přispět například i nový průchod pro turisty od židovské čtvrti, který právě buduje radnice. „Bludiště je jen kamínek do mozaiky. Máme představu, že lidé by v budoucnu měli mít možnost procházet zámeckým areálem křížem krážem,“ zmínil Šťastný.

Bludiště je zatím od zámku nepřístupné. To by se ale mělo změnit po opravě přístupového mostu. Cesta k labyrintu by pak měla vést rovnou odtud.