Akci s názvem S kočárkem na úřad zorganizovalo Třebíčské mateřské centrum, a to v rámci Evropského týdne mobility.

Zkušenosti z terénu jsou různé. Obecně se dá říct, že dostupnost pro kočárky se za poslední roky zlepšila, hlavně u veřejných budov. Na druhou stranu se ale v Třebíči vyskytují soukromníci, provozovatelé obchodů, kteří vstup s kočárky vyloženě zakazují. Bohužel dnes klesá ochota lidí pomáhat maminkám například s naložením kočárků do autobusů.

Dobrou vizitkou se může pochlubit Městská policie i Městský úřad. „Pokud k nám přijdete řešit přestupek nebo jinou záležitost, dostane se sem s kočárkem bez problémů,“ přijala u dveří služebny skupinku šesti maminek s kočárky Lucie Molčanová, mluvčí strážníků.

Zkušenosti žen s jízdou autobusy jsou rozličné. Záleží na řidičích i cestujících. Řidiči by v závislosti na doporučení výrobce autobusů a předpisech dopravce měli brát většinou jen jeden kočárek. Dobrý zážitek má Lenka Vídenská. „Jeli jsme s kamarádkou kyvadlovou dopravou ke Stop.Shopu. Pan řidič byl milý a velice ochotný. Pomohl nám vynést kočárky na cestě tam i zpátky, řekla mladá maminka. Její kolegyně přidala do diskuze naopak méně příjemnou věc: „Kamarádka má miminko, jezdí autobusem do Ptáčova. Neochota lidí je prý strašná, nikdo jí nepomůže. Přitom jsou to lidé středního věku, kteří už mají většinou zkušenost se svými dětmi. Ještě na ni koukají, cože by to chtěla,“ posteskla si.

Při procházce městem se maminky neoficiálně setkaly také s provozovatelem autobusového nádraží. Na své dotazy od něj obdrží písemnou odpověď.

„Se současnými maminkami jsem konzultovala svoje zkušenosti před šesti lety. Máme tři děti. Auto jsme neměli, jezdili jsme všude autobusem nebo vlakem. Vždycky se našel někdo, kdo mi pomohl. Ted maminky říkají, že tady ta ochota už klesá,“ řekla Anna Machátová z Třebíčského mateřského centra.