„Tohle kolo mám 26 let,“ pochlubil se s jedním prvorepublikovým kouskem František Chlubna z Jaroměřic. „Nejstarší kolo mám z roku 1914, to zůstalo ale doma. Koníček je malé slovo, je to vášeň,“ prozradil skoro sedmdesátiletý muž. Historické bicykly nejen sbírá a opravuje, ale také na nich jezdí, a to v dobovém oblečení. Je to hobby celé rodiny.

Mezi skupinu, která si říká Jaroměřičtí velocipedisté, patří také senior František Kopeček z Příložan. I on vyrazil v sobotu na historickém bicyklu a ve stylovém ošacení na pátý ročník akce Na-Bu–Ko. Měl na sobě pumpky, vestu, čepici a polobotky. Jeho kolo bylo vybaveno mohutným světlometem, který prý může svítit i na petrolej nebo svíčku.

Do pedálů letos šlápla i starostka Koněšína Hana Žáková. „Všechny ročníky jsem byla vždycky u startu. Letos jsem si za sebe sehnala náhradu, takže můžu vyrazit,“ řekla. „Letos se zapojím, protože všem ty trasy vždycky doporučuji a sama jsem je nikdy pořádně neprojela,“ dodala starostka.

Kromě fanoušků starých kol se do sportovní akce zapojili i desítky dalších lidí na běžných kolech. Vybrat si mohli z tras v délkách od 15 do 100 kilometrů. Startovalo se na třech místech: v Náměšti nad Oslavou, v Budišově a v Koněšíně. Počet účastníků rok od roku stoupá. V prvním ročníku jich jelo osm, loni už 43, letos ještě více.