„Už dvakrát do nás při závěrečných zkouškách narazil automobil jedoucí za námi. Poprvé na ulici Vítězslava Nezvala, podruhé na semaforu u autobusového nádraží,“ popisuje nejčastější druh karambolů Zbyněk Dobrovolný, zkušební komisař řidičů a manažer Besipu.

„Řidič mi nedal přednost na křižovatce dole v Týně. Musel jsem na to hodně šlápnout, abych do něj nenajel,“ přidává svůj nepříjemný zážitek Karel Kazda, student autoškoly při Střední škole veterinární, zemědělské a zdravotnické. Na její spolužačku Kateřinu Pojerovou zase jeden bezohledný řidič zbytečně troubil takovým způsobem, že instruktor musel vystoupit a vynadat mu.

Asi nejhorší případ nehody se stal již dříve v ulici Sucheniova. „Jeli jsme s autoškolou z borovinského kopce do města,“ popisuje tehdejší zážitek komisař Dobrovolný. „Protijedoucí řidič to najednou bez blinkru strhl, že se otočí. Přímo před námi. Už jsme to neubrzdili, narazili jsme do něj z boku,“ popsal autohavárii.

Podle žáků i učitelů jsou problémy i s chodci na přechodech. Někteří počítají s tím, že autoškola jede pomalu a musí vždy dodržovat předpisy. Do vozovky tak často skočí bezprostředně před vozidlem. Typické jsou i situace, kdy dvě starší ženy stojí u přechodu a vykládají si. Někteří starší pánové zase mívají ve zvyku stát na začátku přechodu a jakmile autoškola zastaví, mávají na ni, aby pokračovala v jízdě. Žáka za volantem tak uvádějí ve zmatek.

Václav Hájek, instruktor autoškoly při Střední škole řemesel, považuje časté nešvary řidičů především jako špatný příklad pro žáky. „Vídáme telefonování za volantem, nerespektování stopky, přejíždění z pruhu do pruhu,“ vyjmenovává Hájek nejčastější prohřešky.

Podle Mirky Kaňkové z autoškoly Skalka je problém v psychice lidí. Někteří si myslí, že mohou všechno. „Řidiči jsou méně tolerantní,“ konstatuje instruktorka. Zajímavostí je skutečnost, že horší zkušenosti se vyskytují s řidičkami než s řidiči. „Když se žák s vozidlem autoškoly snaží na parkovišti u marketu zacouvat, stává se často, že mu na místo hbitě vjede nějaká žena,“ vysvětlila Mirka Kaňková.

V Třebíči si jde udělat řidičský průkaz ročně kolem 1300 lidí. „Na první pokus z nich 35 procent zkouškou neprojde,“ sdělil Zbyněk Dobrovolný, zkušební komisař na městském úřadu.