Tajemné jméno vzniklo složením prvních dvou písmen oblíbených hospodských sportů: fotbal, šipky, kulečník a pivo vypité na ex.

„Nápad vznikl před sedmi roky u nás v hospodě,“ říká jeden z pořadatelů, který si říká Shon.

Ve všech zmíněných disciplínách ve Štěměchách s nasazením soutěžilo 25 dvojic. Klání to bylo náročné pro soutěžící, pořadatele a nakonec i výčepní. Začínalo se totiž už v deset hodin dopoledne a soutěž končila vystoupením kapel pozdě v noci.

Aby soutěžící skutečně vydrželi až do konce, zvolili pořadatelé při poslední z disciplín mírnější kalibr. Pivo na ex se pilo pouze z třetinkových sklenic. Vždyť ten, kdo se probojoval všemi koly až do konce, musel takových sklenic vypít osm až deset.

„Zkusili jsme v minulých ročnících i půllitr. Ale projeví se to, lidi jsou pak míň schopni k hraní,“ vysvětluje Shon.

Třetinku piva ale někteří borci dokáží vypít tak rychle, že několikrát dva soutěžící položili prázdnou sklenici na stůl současně. Pro přesné určení vítěze si pořadatelé letos nachystali speciální přístroj.

Sklenici po vypití každý z borců pokládá na destičku s čidlem, a vítěze ohlásí svítící dioda.

„Prásk,“ ozvalo se právě od soutěžního pultu. Rychlost při pití byla tak velká, že prázdné sklenice místo na podložce skončily s řinkotem na zemi.

Kulečník, stolní fotbal a šipky vedle v sále jsou o něco bezpečnější disciplínou. U tří stolů a stejného množství terčů to vře jako v úle. „Jó,“ raduje se z přesného zásahu s rukama nad hlavou jeden ze soutěžících.

Přestože soutěž pořadatelé s přezdívkami Tony, Mao a Shon pořádají jen pro své kamarády, zázemí je téměř profesionální. Výsledky se průběžně zadávají do počítače a aktuální stav se ukazuje na velkém monitoru.

Týmy se do Štěměch sjíždějí převážně z okolí, ale také třeba až z Prahy. Štěstí se v sobotu usmálo na tým s názvem Supr.

S prázdnou ale neodešel nikdo. „Každý vyhraje, vždycky i ten poslední dostane igelitku s cenami. Ti poslední drobnost, prvních šest ale třeba elektroniku, plechovky Plzně, a tak. Každý si něco zaslouží,“ uzavírá Mao.