Je pro vás výsledek voleb zklamáním?
Svým způsobem samozřejmě, zklamání to je. Na druhé straně v okrese Třebíč, kde bylo zárodečné jádro naší kandidátky, jsme nedopadli tak špatně. V Třebíči také ne. To svědčí o tom, že měli trochu více zapracovat naši další kandidáti. Ale já to nechci klást za vinu jim, protože když se podíváte na výsledky voleb, začínám mít dojem, že český volič žije malinko v jiném světě, než v realitě.

Jak to myslíte?
Vítězství sociálních demokratů je překvapivé, drtivé, ale ne úplně férové. Do krajské politiky vtáhli takzvané referendum o Topolánkově vládě a spojili dvě věci. Místo aby budovali základnu pro zlepšování krajů, pustili se do celostátních témat, jako jsou poplatky ve zdravotnictví. A to jsou témata, která lze v kraji splnit těžko. Jsem zvědav, jak se s tímhle vypořádají.

Ne všude ale voliči na tohle téma skočili. Podle výsledků je vidět, že na Třebíčsku lidé dávali hlas osobnostem.
Je to tak.

Přesto Dohoda skončila mezi poraženými. Nebyla vaše kandidátka špatně sestavená? Nebyla až příliš Třebíčská?
Nebyla. Je tam spektrum kandidátů rozprostřené téměř po celém kraji. Na druhou stranu není jednoduché sehnat tváře a osobnosti tak, aby byla vyrovnaná. Podívejte se na SNK-ED. Jakmile Marie Černá není lídrem kandidátky, toto uskupení pokleslo. Krajské volby jsou prostě příliš nový fenoménem, aby se od nich dala odvodit jasná pravidla. Je to vždy o snaze a o tom, kdo zaujme.

(el)