„Poprvé v životě jsem takhle krásně opálená. Tetování se k tomu skvěle hodí," pochvaluje si Tereza a zálibně si prohlíží štíhlou vázu nad kotníkem, ovinutou dvěma hady.

Podobné obrázky jsou velmi oblíbeným suvenýrem z letních cest. Jenže svým nositelům mohou přivodit vážné zdravotní problémy. Varování před riziky, spojenými s černou hennou, na svém webu zveřejnila Krajská hygienická stanice kraje Vysočina. „Obvyklým vedlejším účinkem malování jsou těžké alergické reakce, provázené dlouhodobým poškozením zdraví. V těžkých případech je nutná rychlá lékařská pomoc nebo dokonce hospitalizace," uvádějí hygienici.

Podle dostupných informací je proto černá henna zakázaná v USA i některých evropských státech. Alergické reakce způsobují syntetická barviva, přidávaná k přírodní henně. Důvodem je rychlejší a sytější zbarvení obrázku na těle. Přecitlivělost se projevuje svěděním, zarudnutím kůže, pigmentovými skvrnami, puchýři i strupy. Nezřídka se stává, že se u postiženého rozvine chronický zánět kůže. „Jednou získaná alergie je celoživotní. Může omezit výkon některých povolání, kde dochází ke styku s danými alergeny, obsaženými v dalších výrobcích. Očekávat se to dá například u kadeřníků," upozorňují krajští hygienici.

Jejich nejlepší rada zní: vyhněte se malování černou hennou. A pokud někdo této ozdobě těla neodolá, měl by se řídit dalšími radami. Přírodní pasta z henny má proměnlivou barvu od zelenohnědé k hnědé. Černá pasta obsahuje barviva. Každý malíř má být schopen informovat o původu a složení henny. Pokud uvádí, že stačí hodinová aplikace pasty a obrázek na kůži je hotov, pak jde dozajista o černou hennu. Přírodní pasta vyžaduje mnohem delší čas, aby se malba zbarvila.