„Musíme doplnit zásoby, o které jsme kvůli pomoci Gruzii přišli. Před námi je víkendová Velká cena, krev může být potřebná po nehodách. Válečný konflikt navíc neskončil, mohou nás opět poprosit o zásilku,“ vzkázala včera mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Oslovit chce i dobrovolné dárce z Třebíčska, neboť tamní základna dárců je větší než brněnská. „Zajistit krev musíme, jinak nám nezbývá než ji koupit,“ dodala mluvčí.

Odběrové středisko v areálu třebíčské nemocnice, které pod brněnskou krevní banku spadá, už na zvýšenou potřebu krevních derivátů zareagovalo. V rámci zavedeného systému regulovaného dárcovství obesílá dobrovolníky s nedostatkovými krevními skupinami. Na nezájem dárců si zatím nemůže stěžovat.

„V úterý jsme měli malé jubileum, šest tisíc letošních odběrů plné krve,“ pousmála se vedoucí střediska Marie Dudíková. Vedle registrovaných dárců ráda přivítá i nováčky. Stačí ozvat se na bezplatné lince 800 700 061, zdravotníci se s nimi domluví na nejvhodnějším termínu.

Dárcem plné krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let o váze nejméně 50 kilogramů. Muži mohou k odběru maximálně pětkrát do roka, ženy pouze čtyřikrát. Časový interval mezi jednotlivými odběry je alespoň osm týdnů.

Kromě odběrů plné krve letos v Třebíči zahájili plazmaferézu, selektivní odběr plazmy prostřednictvím separátorů. „Od odběrů plné krve se liší tím, že krvinky jdou zpět do těla dárce, sběrný sáček zachytí jen plazmu,“ vysvětlila Marie Dudíková.

Kritéria pro možné dárce jsou ještě o něco přísnější než v případě krevního odběru. Věková hranice je od 21 do 50 let, tělesná váha musí překročit 68 kilogramů. Vyžadují se předchozí zkušenost s dárcovstvím a bezpodmínečně nutné jsou dobré periferní žíly. „Odběr plazmy je na rozdíl od krve možný častěji. Ze všech krevních složek se obnovuje nejrychleji, a to během několika hodin až dnů. Dárcům to umožňuje přijít jednou do měsíce,“ konstatovala vedoucí střediska. Do speciálního křesla k plazmaferéze od června usedlo na 180 dobrovolných dárců nenahraditelné suroviny k výrobě celé řady léků.