Monika bývala obyčejnou, slušnou holkou. Do té doby, než přišla mezi kolektiv na střední škole. „Já nikdy na základní škole alkohol nepila, jako někteří mí vrstevníci. Vždycky jsem byla mimo tenhle kolektiv. Dokud jsem nenastoupila na střední školu, kde jsem bydlela na intru. Ze začátku jsem se držela.

Ale už ani nevím jak, najednou jsme si z kamarádkami kupovaly na pokoj flašky tvrdého alkoholu. Možná to bylo i tím, že nás v sedm večer zavřeli a my nikam nemohly. Postupem času jsem se seznámila z kamarády, kteří mi nabízeli marihuanu. Najednou jsem tomu přišla na chuť. A hlavně to byl nejlepší způsob jak zahnat nudu,“ svěřuje se Monika.

Marihuana patří mezi lehké drogy, ale může být také lávkou, která vede k těm tvrdším. Většina nezůstane jen u ní, a zkouší i jiné návykové drogy. „Asi od šestnácti začalo mé bouřlivé období. Snad každý den jsme se skládali na alkohol a u toho si dávali jontíky. Musím uznat, že na tyhle časy velmi ráda vzpomínám. Když už mi pomalu táhlo na osmnáct, seznámila jsem se s mým bývalým přítelem. Ten už frčel i v něčem jiném. Tehdy mi poprvé nabídl pervitin. Samozřejmě, že jsem měla jisté pochybnosti, ale nakonec jsem to zkusila. Abych řekla pravdu, očekávala jsem od toho poprvé mnohem více.

Cítila jsem se fajn, nic mě netrápilo, a hlavně únava pro mě byla neexistujícím faktem. Ale pořád jsem se cítila naprosto střízlivá. A tím to vše začalo,“ líčí Monika.

„Vím, že mě to ničí, ale prostě jsem tomu propadla. Ale jsem si jistá, že jednoho dne se probudím a řeknu si dost. Tohle holka už nemá cenu.“ Monika

Pervitin patří k nejrozšířenější droze u nás. Je celkem dobře dostupný a za poslední roky jeho cena výrazně klesla. „Tady v Třebíči musíte znát ty správné lidi, abyste něco sehnali. Když se hodně snažíte, tak to až tak velký problém není. Ale z vlastní zkušenosti vím, že třebíčští chemici vařit moc neumí. Takže nejlepší je složit se s více lidmi a nechat si něco dovézt třeba z Brna.

Já jsem jen víkendová uživatelka, ale znám kamarády, co si v tom frčí denně. Musím uznat, že to je už na nich znát. Ztrácí svou osobnost, nemluví o ničem jiném než o drogách. Asi nejvíce, kdo se z mého okolí změnil, je má bývalá spolužačka. Když jsem jí poprvé viděla v prvním ročníku, byla hodně oplácaná. V druhém ročníku se začala měnit. Všichni o ní věděli, že si na něčem jede. Už i podle chování, většina o ní tvrdila, že je úplně mimo. Ke konci třeťáku zhubla nejmíň o pětadvacet kilo. Stala se z ní naprostá vyzáblina o kosti a kůži. A když s ní prohodíte pětiminutovou řeč, zjistíte, že jí v hlavě už příliš nezbylo,“ říká Monika.

Ne každý dokáže pochopit, proč tohle „ti mladí“ vůbec dělají. Chtějí snad lépe zapadnout do kolektivu? Myslí, že jsou tím zajímaví? „Abych popravdě řekla, dělám to kvůli více věcem. Hlavním důvodem je, že když piju, tak pak nevím, co jsem dělala. Taky mám slabší žaludek, takže kolikrát zvracím a kocovinu přímo nenávidím. Takhle když si dám lajnu, je mi fajn. Najednou svět beru s nadhledem. Jsem spokojená a dostanu i ukecanou. Není mi blbě, všechno si z večera pamatuji. Je fakt, že jistá kocovina taky je, ale my jí říkáme dojeby. Je to stav, kdy se člověk cítí špatně po psychické stránce. Začne uvažovat nad sebou, nad svým životem a mnoho věcí si začne vyčítat. Nejlepší je, když si na to zahulíte, a tenhle nepříjemný stav odezní,“ líčí Monika.

Mnozí rodiče si říkají, že jejich dítě to potkat nemůže. Ale opravdu vše záleží na tom, do jakého kolektivu se dostane a jak rodiče na setkání s drogou dítě připraví. „Teďka už bydlím sama, ale před tím jsem žila ze svojí matkou. Jistě, že jsem kolikrát přišla domů zfetovaná, ale ona se toho nikdy nedopátrala. Možná to tak bylo i lepší. A hlavně, já sem povahově i vzhledově vypadala pořád stejně, takže neměla ani to nejmenší tušení. Nikdy bych na to neměla, kouknout se jí do očí a říct jí pravdu, jelikož vím, že by to nikdy nepochopila,“ naznačuje Monika.

Avšak Monika nezůstala jen u pervitinu. Jak popsala, zkusila i houbičky, LSD, extázi anebo hašiš. „Prozatím s tím nehodlám skoncovat,“ podotýká. „Vím, že mě to ničí, ale prostě jsem tomu propadla. Sice nejsem závislá fyzicky, ale psychicky asi ano. Vždy se těším na víkendy, kdy jdu na zábavu a pořádně to roztočím na parketě. Co mě hodně také drží je to, že mám kamarády feťáky, ale i ty, co to odsuzují, a neví to o mě. Takže se nepohybuji jen v omezeném kolektivu lidí. Ale jsem si jistá, že jednoho dne se probudím a řeknu si dost. Tohle holka už nemá cenu.“

Jak poznám, že moje dítě bere drogy?
• Změna přátel, izolace od dosavadních vrstevníků
• Ztráta kvalitních zájmů a zálib
• Náhlé zhoršení vzhledu a péče o zevnějšek
• Zhoršení chování k rodičům a autoritám obecně
• Náhlé zhoršení prospěchu i chování ve škole
• Neomluvené hodiny ve škole či absence v zaměstnání
• Flegmatický přístup k problémům, jejich zlehčování
• Výrazné změny v chování, výrazné střídání nálad
• Větší náladovost a podrážděnost
• Horší soustředění a paměť
• Lhaní a tajnůstkářství, zamykání se v pokojíčku
• Tendence odcházet z domova na delší dobu bez vysvětlování
• Nadměrná hyperaktivita, absence spánku, nebo naopak velká únava,
• Abnormální nechuť k jídlu, nebo naopak až „vlčí“ hlad
• Výrazné hubnutí
Zdroj: K centrum Noe

Eva Uvírová