„Lesy jsou proschlé, zaznamenali jsme nedávno zahoření hrabanky v Ohrazenicích u Jaroměřic a taky předevčírem u Třebíče. Byť škody nebyly kdovíjaké, o něčem to vypovídá,“ uvedl vedoucí lesní správy v Třebíči Jiří Konopáč.

Vznícenou lesní hrabanku v třebíčské části Týn hasiči uhasili včas, uchránili tak majetek za půl milionu korun. „Odhozený nedopalek cigarety může během pár minut zničit mnohaletou práci několika generací lesníků. Proto platí zákaz kouření v lese i rozdělávání ohně blíže než padesát metrů od porostu,“ upozornil mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.

To na polích Třebíčska je v poslední době hůř. V červenci shořel lis na slámu u Krnčic nedaleko Nových Syrovic. Vinou vznícené elektroinstalace ohořel kombajn opět v Ohrazenicích.

Horko bylo též na polích u Dalešic. Vzňalo se tam pole s dvaceti ary žita a dvěma hektary slámy. Sedmého srpna před polednem hořela sláma na poli u Martínkova na Moravskobudějovicku.

„V řezacím bubnu samojízdné řezačky při sběru slámy došlo k zajiskření, vznícení zpracovávané slámy a vyfouknutí do sběracího vozu,“ informoval mluvčí třebíčské policie Stanislav Rampír.

Požár zasáhl strniště a částečně i pole se slámou, obojí o celkové rozloze pěti hektarů. Škodu utrpěl též sběrací vůz, majitel si z konta škrtl částku 30 tisíc korun.

Toto pondělí 11. srpna hořelo šestnáct hektarů pole u Vranína, škoda se vyšplhala na bezmála půl milionu korun, zasahovalo sedm hasičských jednotek.
Byť podle meteorologů jde o srážkově průměrné období, přece jen svou roli evidentně sehrává fakt, že zpravidla zaprší lokálně na menším území.
Některé deště sice byly vydatné, voda z krajiny ale rychle odtekla, aniž by se vsákla do půdy. Tím se množství spodní vody nekompenzovalo.
Nejvíce bity jsou oblasti, kterým se vyhnuly i občasné bouřky, tam je riziko požárů vyšší.