„Je mi čtyřicet let, živím rodinu. Využil jsem nabídky stabilnějšího místa a z Unipletu jsem odešel,“ říká dvojnásobný táta.

Pracovní poměr letos skončil dalším desítkám zaměstnanců továrny na výrobu pletacích strojů. Narozdíl od Vítězslava většině nedobrovolně. „První letošní vlna hromadného propouštění proběhla od dubna do června. Výpověď mělo dostat sto čtyřicet zaměstnanců, nakonec jich bylo sto pět,“ uvedl Ivan Mužík z třebíčského úřadu práce. Pro devadesát pět ze zbylých dvou set třiceti pěti se nyní výpovědi chystají. „Vedení Unipletu nám nahlásilo, že budou propuštěni v průběhu října a listopadu,“ uvedl Mužík.

Práci bere sílící koruna

Důvodem propouštění je silná koruna. „Sílící koruna je jednoznačnou příčinou. Dobře se mají jen dovozci. Česká republika je ale převážně exportér,“ konstatoval generální ředitel Unipletu Michal Voldřich.

Akciová společnost se podle něj od počátku roku snaží přežít následky posilující české měny a dostat se opět do kondice. Snižuje proto náklady a soustředí se na zakázky, které nejsou ztrátové. Do výroby nově zahrnula i stroje, o něž je na trhu zájem a přinesou vyšší zisk. „Příkladem je stroj na pletení šál,“ zmínil Voldřich.

Dobrých zaměstnanců roky věrných jedné firmě se zbavuje jen nerad. „Dolar velice klesl. Nejsme teď schopni všechny lidi uživit. Pomáháme jim alespoň tak, že obvoláváme jiné zaměstnavatele a ptáme se, zda nepotřebují zaměstnance,“ podotkl ředitel. Jak dodal, stávající nepříznivou situaci zřejmě nevyřeší ani krok České národní banky, která před pár dny dalšímu posilování koruny zamezila. „Česká národní banka má určitý vliv, ale posilování nezastaví. To záleží na mnoha faktorech, významný vliv mají velcí zahraniční investoři,“ vyjádřil se Michal Voldřich.

Historie třebíčských pletacích strojů se začala psát v roce 1946. Výrobu zahájily tehdejší Závody Gustava Klimenta v Třebíči – Borovině. Pod novým názvem Západomoravské strojírny se společnost o sedm let později přestěhovala do továrny v Průmyslové čtvrti. Značka Uniplet je ochrannou známkou od půli sedmdesátých let, záhy velmi známou po celém světě. Od roku 1976 firma patřila pod Elitex, po převratu se osamostatnila pod jménem Uniplet Třebíč, akciová společnost. Současným vlastníkem je společnost Uniplet Group, sídlící v Praze.