To u druhého viděla ze strany porodnice lepší nabídku. Gymnastické míče, podložky a žebřiny, které maminkám pomáhají uvolnit se při bolestech, masážní porodnickou vanu. A třeba i nové porodnické stoly a stoličku, umožňující porod v přirozenější poloze než vleže. O komfortu podle ní přesto nemůže být řeč.

„Například přítomnost tatínků v boxech porodního sálu mi nebyla příjemná. Sama jsem svého muže u porodu nechtěla a nakonec jsem tam sténala před cizími,“ říká. Dobré vzpomínky nemá ani na pobyt na šestinedělí. Nevlídné prostory, pro celé oddělení společné toalety a staré sprchy, neposkytující téměř žádné soukromí. Tomu všemu by měl být v budoucnu konec. V březnu příštího roku se začne stavět nový pavilon pro matku a dítě, který nahradí budovu z roku 1977.

„Díky novému zázemí bude celé dění kolem porodu probíhat komfortněji. Budoucí maminka si může připadat jako doma, pamatováno je i na pohodlí doprovázejících osob,“ uvedl ředitel třebíčské nemocnice Petr Mayer.

Jak konstatoval krajský radní pro oblast majetku a financí Miroslav Hlouška, plánovaný pavilon je logickým krokem dostavby okresní nemocnice. Stane se vstupním objektem pro celý areál a přístupem do hlavních lůžkových pavilonů.

Budova v reálu naváže na pavilon s plicním, kožním a infekčním oddělením. Kromě porodnice tam místo najdou i jiná oddělení a služby. V přízemí se počítá s infocentrem, lékárnou a bufetem. V prvním patře bude ambulantní rehabilitace a vodoléčba i lůžková část rehabilitace. Druhé patro má patřit dětem.

„Vznikne tam dětské a novorozenecké oddělení s jednotkou intenzivní péče a dětské ambulance. Ve třetím patře bude porodnice a šestinedělí,“ informovala mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Příchodům děťátek na svět poslouží tři porodní sály a jeden operační sál se zázemím, k pohodlí maminek mimo jiné přispějí pokoje s vlastním sociálním zařízením.

Výstavba pavilonu pro matku a dítě si vyžádá investici stamilionů korun. Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice uvolní 309 milionů, tedy 60 procent nákladů. O zbytek se podělí stát a evropské fondy.