Vyhlásili pokračování etapové hry pro veřejnost, která účastníky provede podél sedmi více či méně zapomenutých mlčenlivých svědků lidských osudů.

Putování začíná u kamene, připomínající fořta, popraveného pytláky u Sedlece. Další příběhy osvětlí návštěva kamene s vytesaným řeckým křížem u Horních Heřmanic, kamene s letopočtem u Mstěnic nebo místa nedaleko Pyšela, které podle legendy připomíná přepadení a vyvraždění svatby. Jedna z etap míří i k novodobému menhiru, vztyčenému v nedávné době u Dobré Vody nedaleko Třebíče.

„Kameny byly vztyčeny na upomínku různých událostí. Chceme je znovuobjevit a připomenout příběhy, které jsou s nimi spjaty,“ řekl Jan Lukášek z Tělocvičné jednoty Sokola Třebíč.

Kameny, převážně takzvané smírčí kříže, lidé kdysi vztyčovali z různých důvodů, mimo jiné jako výraz pokání či na důkaz smíru. „Příběhy, které jim daly vzniknout, se stále více propadají v zapomnění. Písemné zprávy o nich jsou kusé, nepřesné a nejčastěji nejsou k nalezení,“ dodal Lukášek.

První podobnou etapovou hru třebíčští sokolové vyhlásili v roce 2002. Nynější pokračování má znovuobjevit další poutavá a zajímavá místa na Třebíčsku.
Pravidla hry a mapy s popisem míst naleznou zájemci na webových stránkách www.sokol-trebic.cz. Každý, kdo objeví čtyři ze sedmi míst a správně odpoví na soutěžní otázky, bude zařazen do slosování o věcné ceny. Hra trvá do konce listopadu.

Sokolové ji pořádají v rámci celoročního projektu Neseďte u počítače. Finančně ji podpořilo město Třebíč.

(el)