Diskusní fórum mělo podle původního záměru sloužit k věcné diskusi nad místními problémy a k výměně názorů mezi zastupiteli a občany. K tomu ale nikdy nedošlo. Na tom se s radními shodne i známý kritik místních poměrů Jaromír Suchý.

„Diskusní fórum nikdy svůj účel neplnilo. Za obec diskutoval pouze jediný člověk, radní Zdeněk Ryšavý. Nepovažuji to za žádnou ztrátu,“ prohlásil Suchý.
Podle radního a zároveň administrátora stránek Zdeňka Ryšavého zastavení diskuse dosud nekritizoval nikdo. „Všichni to naopak hodnotí pozitivně,“ tvrdí Ryšavý. „Kritiku ale očekáváme,“ dodal.

Uzavřít diskusní fórum se místní radní rozhodli minulý týden poté, co se na stránkách opakovaně objevovalo anonymní osočování zastupitelů a místních spolků, podle nich navíc často lživé. „Tato podoba diskusního fóra vytvářela i negativní názor na dění v Okříškách,“ zveřejnili radní.

Na závěr roku spolu s plánovanou úpravou webových stránek radní slíbili novou podobu diskusního fóra. „Jednou z uvažovaných variant je moderované fórum, kdy zaslané příspěvky zveřejňuje administrátor, druhou možností je aktivní přístup pouze pro registrované uživatele,“ popsal Ryšavý.

Další variantu doporučuje oponent radnice Suchý. „Stačil by formulář, který by se odeslal přímo konkrétnímu úředníkovi nebo radnímu. Jeho obsah by se nikde neobjevoval,“ naznačil.

Diskuse na webových stránkách obcí a měst jsou na Třebíčsku spíše výjimkou. Diskutuje se většinou na webech menších vesnic. Do knihy návštěv mohou své názory psát čtenáři stránek Rokytnice nad Rokytnou, Litohoře, Oponešic, Cidliny, Výčap nebo Šašovic. K otázce na téma co je třeba udělat v obci se mohou vyjadřovat obyvatelé Vladislavi. Stránky největších měst okresu, Třebíče, Náměště nad Oslavou a Moravských Budějovic něco takého neobsahují ani náhodou.

Obsáhlou diskusi na stránkách obce mohou vést i obyvatelé Starče. Vyjádřit se mohou k čemukoli. „Stránky necenzurujeme. Nikdy tam nebylo nic, co by se nedalo akceptovat,“ zmínil starosta městyse Čestmír Linhart. Diskuse podle něj často přinesla i pozitivní připomínky, proto zůstane v provozu i nadále. „Je dobré, když nás například lidé mohou upozornit, že někde nesvítí světlo nebo nejde rozhlas,“ doplnil Linhart.

Jak se kde se diskutuje

Rokytnice nad Rokytnou: Chtěl bych se zeptat, kdy reálně vidí pan starosta, že by mohlo projet první h…o do virtuální čističky odpadních vod?
Stařeč: Žádám majitele psů, kteří venčí své miláčky na Horní ulici, aby laskavě po sobě uklízeli psí exkrementy! Děkuji.
Vladislav: Ať koukám, jak koukám, nikde tu nemůžu najít, volební program jednotlivých volebních stran. Jak budeme moci za pár let hodnotit dosavadní činnost?
Cidlina: Milí Cidliňáci, úplně mě uchvátil váš betlém na návsi. Tímto vám chci poděkovat za inspiraci a popřát další úžasné nápady.
Výčapy: Zajímalo by občany za humny, zda mají povolení od obecního úřadu zde chovat ve velkém prasata. Je zde při určitém počasí hrozný zápach, který nám vniká do domů.