Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postarejte se o ni dobře, napsal kdosi k uvázané fence

Třebíč - Smutné oči těkající za plotem a poštěkávání psů, které se line skoro vylidněnou ulicí Nad Zámkem. Právě tam je umístěn místní útulek pro opuštěné psy, malý azyl pro kočky a útočiště pro veškerá další zvířata, která potřebují pomoc člověka.

11.8.2008
SDÍLEJ:

Malé štěně odpočívá za mřížemi kotce v třebíčském útulku. Je jedním z několika desítek čtyřnohých tvorů, který je souzeno takto žít. Psy u útulku často odkládají sami majitelé.Foto: DENÍK/Eva Uvírová

Liga na ochranu zvířat, pod kterou třebíčský útulek spadá, funguje už celých osmnáct let. V útulku má momentálně svůj náhradní domov čtyřiapadesát pejsků, osmnáct koček a jeden potkan Monty.

Za celou existenci se tam ale prostřídalo už bezpočet zvířat: křeček, beran, jestřáb, výr velký, ovce, labutě, ještěrka, had, divoké kačeny, želva, ledňáčci, veverky a vlaštovky. Před nedávnem utekl majiteli pár pávů, který je dostal jen pouhý den předtím. Jednoho se podařilo odchytit v Nehradově, druhý se bohužel zatím nenašel. Před pár dny se do útulku dostala i mladá kuna a mládě kosa černého. Kunu pracovníci útulku odvezli do Zoo v Brně a ptáče do ptačího centra.

Odhozeným zvířatům není jen tak lehké najít náhradní domov. A obnovit znova ztracenou důvěru k lidem je možná ještě obtížnější. „Nejlepší řešení pro nás je, když přijdou zájemci a řeknou své požadavky a podmínky. My jim pak poradíme a vybereme mazlíčka přesně pro ně. Zájem o pejsky je různý.

Záleží, jaké je zrovna období. Někdy je velká poptávka po pudlících, jindy zase po vlčácích,“ prozradila Miroslava Feherváryová, která o pejsky denně pečuje.

Pro některé z nás se pes náhle stane nepohodlným. Proto se lidé psů zbavují všelijak. „Každý druhý pes, kterého nám sem lidé přivezou, patří právě takovým. Většinou ale tvrdí, že ho našli někde uvázaného. Časem se dopátráme, že to byl právě jejich už nechtěný přítel. Právě proto jsme na příjem pejsků přísní,“ prozradila Feherváryová.

Aby se lidé vyhnuli nepříjemným otázkám a odpovědnosti, uvazují své čtyřnohé mazlíčky blízko útulku docela často. Před pár týdny kdosi uvázal na vodítko k plotu fenku křížence. Nechali u ní misky a dopis, ve kterém stálo: „Postarejte se o ní dobře“.

Nejhůře nesou přemístění do útulku pejsci, kteří jsou domácí a v neustálém kontaktu s páníčkem. Nejenže se náhle ocitnou v cizím prostředí, ale neustálé štěkání okolních psů je velmi stresuje. „Každý pes si zvykne na nové prostředí jinak. Některý steskní, nejí a nepije. Po určitém čase se většina přizpůsobí. Někteří se nemůžou nechávat venku, protože jsou zvyklí na teplo domova. Od toho máme v zadní části útulku dvě buňky, ve kterých topíme.

V jedné máme kočičky a ve druhé necháváme přes noc pejsky,“ popsala Feherváryová. Příběhy opuštěných psů a nových majitelů mají své šťastné, leč i neveselé konce. „Před měsícem jsme odebrali pejska po dvou letech majiteli, který si ho bral od nás jako štěně. Sice pejska netýral, ale neudržoval ho. Sousedi nás na tento případ upozorňovali. Po mnoha upomínkách jsme nakonec museli zakročit. Pejska tu máme doteď,“ podotkla Feherváryová.

VÍCE SI PŘEČTĚTE V ÚTERNÍM TŘEBÍČSKÉM DENÍKU…

Eva Uvírová

11.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení