Mezinárodní vojenské cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec) už je opět tady. Je zase o něco větší a delší, potrvá o sedm dní déle, tedy tři týdny. Účastní se víc než tisícovka vojáků. Národnosti? Češi, Britové, Dánové a Slováci.

„Letos poprvé se zapojí i pozemní vojska. Hlavní úkoly se budou plnit ve vojenském prostoru Libavá,“ informoval velitel náměšťské základny Libor Štefánik.

Smyslem je natrénovat souhru při hledání cíle a útoku na něj. Letečtí návodčí tedy v krajině zaznamenají objekt, zpravidla maketu tanku v reálné velikosti, a navedou letadla či pozemní síly na toto místo.

Může se tedy stát, že si někdo vyrazí do hlubokého lesa na procházku a narazí zmíněnou maketu.
„No tak na Třebíčsku bych řekl, že je to velmi minimálně pravděpodobné,“ sdělil diplomaticky velitel Štefánik. „Pokud už se to stane, doporučuji slušně pozdravit a jít dál. Nebezpečí nikomu nehrozí, s ostrým střelivem necvičíme,“ dodal.

Osmačtyřicetiletý Jirka z Moravských Budějovic už se těší: „Pravidelně patřím do skupinky čumilů, kteří přijíždějí až k letišti a za plotem okounějí. Je to paráda, plánuju fotit.“ A bude mít co, nabídka je pestrá: britské stíhačky Tornádo a Hawk, vrtulníky Lynx stejné provenience, Češi dodají Gripeny, Albatrosy, helikoptéry Mi-17 a Mi-24.

Na tytéž stroje si budou moci sáhnout návštěvníci Dne otevřených dveří 1. května. „Seřadíme je před novým obřím hangárem. Vyjma gripenů, ty vzlétají a vracejí se do Čáslavi,“ upozornila mluvčí náměšťského letiště Ludmila Formánková. Letecká show ale neproběhne, protože druhý den cvičení končí, eroplány odlétají a je třeba se na to připravit.

„Ve vzduchu tedy budou jako satisfakce obří modely letadel,“ podotkla Formánková.
Hřmění tryskáčů můžou obyvatelé očekávat ve všední dny od devíti hodin ráno. Noční lety skončí nejpozději ve třiadvacet hodin. O víkendech manévry ustanou.

V loňském roce si na hluk stěžovali především lidi ze Sedlece, kteří na přistávací dráhu doslova vidí, protihlukové bariéry tu totiž chybí, zmizel i poslední lesík.
A protestoval též majitel norčí farmy z Jihlavska. Zvířátka s ceněnou kožešinou se totiž odmítala v takovém kraválu množit. Tolerantní letci tehdy upravili letový koridor.