Radní ji odmítli vyvěsit v pondělí do oken. Na rozdíl od jiných měst, která tím vyjadřují podporu a solidaritu s Tibetem, utlačovaným Čínou.
Vyvěšení vlajky se ve čtvrtek odpoledne marně domáhala třebíčská opozice. „Všichni státníci větších států se snaží Čínu posouvat blíž k demokracii. Vyvěšení tibetské vlajky patří přesně k těmto mechanismům, je to důležité,“ apeloval lídr opozice Pavel Heřman. Marně.

Starosta Uher vyvěsit vlaku opakovaně odmítl. Vysvětlil to obavami z možné reakce čínských obchodních partnerů na vztahy s třebíčskými podnikateli. „Principielně nic proti nemám, na druhou stranu však beru v potaz, že některé podnikatelské subjekty v Třebíči obchodují s Čínou. Možná je to slabý argument, ale pro město Třebíč může být dostačující,“ řekl.

Opozice se s takovým vysvětlením smířit odmítá. „Je to hanebný postoj, zvláště proto, že Česká republika byla sama nedávno okupována,“ reagoval Jan Uher z hnutí Břehy.

Právě sdružení Břehy se demonstraci rozhodlo svolat. Konat se má před třebíčskou radnicí v pondělí v 16 hodin.
Argument radních opozice považuje za výmysl „Nevím o podnikateli z Třebíče, který by kvůli vyvěšení vlajky mohl mít obchodní potíže s Čínou. Vlajka na radnici na podnikatelských vztazích nemůže nic změnit,“ řekl Jan Uher.

Jak Deník zjistil v kanceláři Hospodářské komory, patrně jedinou firmou, která spolupracuje s Čínou je výrobce kogeneračních jednotek a motorů na bioplyn TEDOM. Stanovisko firmy se ale získat nepodařilo. Včera byl přítomen pouze ředitel divize autobusů Drahomír Jeleček, ten se ale vyjádřit odmítl s tím, že k tomu není oprávněn.

První demonstrace se před třebíčskou radnicí konala v prosinci. Odstoupení starosty a místostarostů tam tehdy žádalo na 1500 lidí.