Kdo stál u zrodu kapely a kdy vlastně vznikla?

Když nám bylo zhruba patnáct let, založili jsme neformální školní kapelu Smaragd, která se s příchodem Petra Kapinuse v roce 1983 přejmenovala na Bagr. Dalšími zakládajícími členy byli Petr Sedlák, Jarda Sláma a Václav Holeček, vlastně kluci z jednoho paneláku. Začátky byly těžké. Problémy se zkušebnou, shánění nahrávek cizích písniček, které jsme chtěli hrát a vlastně nedostupnost všeho, co tenkrát rocková hudba vyžadovala.

Tehdejších členové byli většinou studenti. Jak se dalo učení skloubit s vystupováním a zkoušením?

Studenty jsme byli v té době všichni a postupem času se z většiny z nás stali učitelé. To už jsou opravdu archaické vzpomínky. Muzice jsme obětovali téměř vše, ale dokázali jsme to se studiem skloubit.

Kde jste poprvé vystoupili a kde jste vlastně zkoušeli?

Zkoušeli jsme porůznu: ve spojovací ústředně, zasedací místnosti, na gymplu i v obýváku našich babiček, takže stížnosti sousedů na hluk byly na denním pořádku. Národní výbor tak měl stále co závažného řešit, díky nám. Poprvé jsme vystoupili v Koutech a byl to hned ostrý start, přímo na zábavě pro čtyři sta lidí.

Za bývalého režimu musely kapely takzvaně pod někým hrát. Jakého patrona a ochránce měl BAGR?

Tenkrát se tomu říkalo zřizovatel, který někdy kapelám třeba finančně nebo nějak jinak pomohl. V drtivých případech to byla spíš formální záležitost na papíře. Měli jsme jich víc, třeba různé sportovní spolky nebo svazáckou organizaci na JE Dukovany. Asi nejvýraznější zřizovatel, co do věhlasu, byly Jihomoravské vodovody a kanalizace, který se k názvu kapely opravdu hodil.

Bylo v té době obtížné sehnat nástroje a aparaturu?

V socialistických hudebninách se s bídou dalo sehnat sotva trsátko na kytaru, natož kytara. Vše se řešilo přes inzeráty, řidiče kamionů, kteří jezdili za hranice, nebo se aparatura zhotovovala podomácku. Každý z nás měl tehdy bedny z dráťáků (rozhlas po drátě, pozn. red.)nebo vymontoval repráky ze starších rádií a rodiče se potom divili, proč jim zánovní přijímač nehraje. Nové nástroje se pořizovaly i přes Tuzex, což byla síť prodejen se zbožím zahraničním, placeno v tvrdých Bonnech. O chodu těchto prodejen bych musel realizovat ještě další dlouhý rozhovor.

Vzpomenete si ještě, kdy bylo BAGRu nejhůř?

Jednoznačně když nám komunisti zakázali hrát. Cituji: Z důvodu nadměrné škodlivé popularity (chodilo na nás pravidelně šest set lidí) a hraní štvavé válečné písně Olovo na lidi (uniklo jim, že se jednalo o hudební zpracování románu Victora Huga – Zvoník od matky Boží). Ale o tomto jsem se zmiňoval již nesčetněkrát. Veřejně vystupovat jsme potom mohli až po listopadové revoluci od roku 1990. O tom všem v humorných i těch smutnějších okamžicích pojednávají dvě knihy, které jsem o Bagru napsal.

Kapela bude od letošního roku vystupovat v nové sestavě. Ty změny byly dost výrazné. Proč?

Na prvním místě to byly svým důsledkem změny ekonomické, protože jsme se stali nadregionální kapelou ve smyslu, že se muzikanti sjížděli ze všech koutů republiky. To se pak projevilo v příliš vysokém cestovném, ze kterého pořadatelé hudebních produkcí nebyli v minulých letech příliš nadšeni. Dalším důvodem bylo i to, že kapela potřebovala ještě další jiskru nebo jakési nabuzení, protože v této sestavě už působila opravdu dlouho. To se projevovalo už určitou setrvačností a unylostí. Rozhodně to nemyslím nijak zle. Kluci ze staré sestavy byli fajn a udělali pro kapelu opravdu mnoho, takže bych jim chtěl touto cestou poděkovat.

Nebojíte se co na to řeknou vaši fanoušci?

Věřím, že tuto zásadní změnu přijmou. Za čtvrt století trvání kapely prostě změny přicházet musí, vlastně veškerý náš život je o změnách a já nechci, aby kapela jakýmkoliv způsobem stagnovala.

Co je pravdy na tom, že jste ke spolupráci přizval ještě jednoho zpěváka?

Není to další člen kapely, ale něco jako stálý host. Dvacetiletý posluchač pražské konzervatoře David Pražák z Brtnice, vítěz různých pěveckých soutěží. Obdivuhodné je to, že je nevidomý.

Neplánujete mega koncert, na kterém by se sešli a případně si i zahráli všichni, kteří kapelou prošli?

Máme v úmyslu realizovat trochu větší akci v říjnu u příležitosti jubilea kapely(v Trnavě či Třebíči). Na vystoupení plánujeme pozvat celou řadu hostů, bývalých i současných členů kapely. Mým velkým, a myslím, že i přáním všech, co se o Bagr zajímají, by bylo, kdyby se ještě jednou objevila na pódiu ikona Bagru Petr Kapinus. Zatím to bohužel nevypadá reálně, ale jak se říká, naděje umírá poslední.

S jakým předsevzetím chcete načít druhou pětadvacítku existence kapely?

Ještě nějaký ten čas bavit naše příznivce poctivým přístupem k muzice, protože pro ně ji děláme především. V příštím roce nás čeká dvoutisící vystoupení, tak snad se k němu bez nějaké větší újmy dobereme.

Stalo se pravidlem, že jako jedna z mála kapel na Třebíčsku vydáváte každoročně CD. Bude tomu i letos?

Ano, ale tentokrát bude výběrové. Budou zde skladeby, které se už na našich cédéčkách nedají sehnat. Pokřtěno bude právě na zmíněných pětadvacetinách.

Kdo vám píše hudbu a texty? A kdo byl vlastně autorem vaší první písničky a jak se jmenovala?

Autorů hudby a textů bylo za tu dobu skutečně mnoho. Asi hlavním skladatelem hudby byl kytarista Petr Sedlák a textařem jednoznačně Petr Kapinus. V současné době skládá především Petr Kotlík a Petr Szabó (všimněte si, že naprostá většina členů kapely měla křestní jméno Petr). To už je opravdu dávno a nedá se na ni s určitostí odpovědět. Mezi nejstarší skladby patří třeba Quasimodo, Zlá, Jméno Eva, Pohádka, Zastavte čas, Bílá růže, Blázen s kytarou, Dnes večer…

Z aktivního hudebníka jste se stal manažerem, nemáte někdy chuť zase vystoupit na pódium a zahrát?

Rozhodně ne. Ani mě to neláká, když kolem sebe vidím tolik kvalitních mladých bubeníků. Své vlastní bicí už jsem dávno prodal, i když na jeden můj původní kvalitní buben do dneška hraje Vláďa Čupřina Sovák. Navíc nyní stavím kapelu na mladých muzikantech, kteří by v ní do budoucna měli udávat rytmus i směr, kterému bych už určitě hudebně nestačil. Zůstanu věrný manažerování.

Nemáte trochu strach , že se jednou bude říkat x let před a x let po Bagru? Jak vidíte budoucnost kapely?

Pokud by se to takto říkalo, tak by to byla určitá pocta, nikoli strach. Věštit z křišťálové koule neumím, ale nejméně ještě dva roky uděláme vše proto, abychom nezklamali své příznivce. Chceme zase plnit sály a tam vytvořit hezkou atmosféru na pódiu i pod ním. Sami sobě držíme palce, ať se nám to podaří.

Kam pozvete své příznivce na nejbližší vystoupení?

Sezonu začínáme 15.března ve Studenci. Tradiční je také akce na velikonoční neděli 23.března v Čáslavicích.

Bagr * 1983
Hudební skupina Bagr vznikla v roce 1983 z iniciativy hudebních amatérů, především studentů. První ostrý start si odbyla na zábavě v Koutech. V roce 1987 z důvodů nadměrné popularity přišel zákaz činnosti, který skončil rokem 1989. Od 90. let minulého století se kapela zařadila mezi stálice třebíčské hudební scény. Na svém kontě má vystoupení v televizních pořadech, natočila třináct CD a stále koncertuje. V letošním roce začíná druhá pětadvacítka existence skupiny BAGR.