„Jen hrstka lidí přemýšlí nad tím, co po nich zůstane pro budoucí generace,“ sdělila svůj názor Vrbková.
A nebyla jediná, nesouhlas vyslovilo sedmdesát procent dukovanských, kteří anketní lístek vyplnili. Jejich zastupitelé vzali přání svých voličů vážně a sdělili ČEZu, že větrníky nechtějí.
Obec Dukovany si ale na sebe svým rozhodnutím takříkajíc upletla bič. Stožáry, které měly chytat vítr čtyři kilometry za vsí, nyní vyrostou sedm set metrů od posledního dukovanského obydlí.

Dukovanům uteče čtyřicet milionů

Ale Dukovanům peníze nepřinesou. Desítky milionů si v průběhu let nastřádají do obecní kasy v sousedních Rešicích. Tam totiž podzimní anketa přinesla přesně opačný výsledek, sedmdesát procent rešických o vrtule stálo. A nejvhodnější lokalita pro jejich větrný park, který bude čítat osm elektráren, je pár set metrů od Dukovan. Právo na takové rozhodnutí mají. Je to jejich katastr a umístění splňuje platné normy.

„Počítal jsem si to a podle mých odhadů přijdeme v budoucnu minimálně o čtyřicet milionů korun, přičemž to budeme mít mnohem víc na očích,“ upozornil dukovanský starosta Miloš Kudera.

Celý projekt připravuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Její generální ředitel Josef Sedlák poukázal na fakt, že okolí chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany je industriální zóna. „Proto si nemyslím, že by umístění větrných elektráren v těchto místech bylo nevhodné,“ konstatoval. V Rešicích už probíhají přípravy na výstavbu, vrtule tu budou stát v roce 2010.
Marcela Vrbková z Dukovan ale má pocit, že kraj to nezajímá.

„Obec Rešice se dosud se záměrem výstavby větrných elektráren na svém území na Krajský úřad v Brně neobrátila. V případě, že tak učiní, bude rovněž kraj Vysočina spolu s nejbližšími obcemi z okolí přizván k jednání. Ta se budou týkat procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA),“ vyjádřil se mluvčí Jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

Původně mělo stát v okolí dukovanské jaderné elektrárny jednadvacet větrníků za 1,7 miliardy korun. Nyní se projekt zmenšil na osm předpokládaných strojů v Rešicích. Třetí lokalitou, která připadala v úvahu, byly Heřmanice ve správě Rouchovan. Ty ale vrtule ve veřejném hlasování také odmítly.