Až patnáctipatrová budova se zázemím pro cestující, s obchody, službami, kancelářemi a restaurací. To je vize budoucího vlakového nádraží v Třebíči, s níž přišlo občanské sdružení Metropolis. Nová železniční stanice má být dominantou lokality mezi stanicí stávající, Okresním soudem a nemocnicí. Zatím je ovšem jenom ve stadiu plánů a představ. K výstavbě chybějí peníze a souhlas majitelů pozemků.

„Současné vlakové nádraží je nevyhovující, chybí vzájemné provázání vlaků a autobusů, nenabízí cestujícím potřebný servis a není bezbariérové. Nádraží má být bránou do města,“ míní Aleš Stuchlík, předseda sdružení Metropolis a zároveň autor celého projektu. Čtyřiadvacetiletý student brněnské fakulty architektury se myšlenkou na zlepšení dopravní situace začal zabývat před dvěma roky. „Počítal jsem s přesunutím neúměrně velkého autobusového nádraží z centra. Pak jsem nápad s dalšími členy sdružení začal rozvíjet,“ uvedl Aleš Stuchlík.

A dnes je celá studie dopodrobna vypracovaná. Jakou podobu by tedy nové nádraží mělo mít? Výšková budova s odbavovací halou a komerčními prostory má stát přímo proti soudu, hned vedle parkoviště. V prostoru mezi nimi se počítá se zastávkami městské dopravy. Na nádražní halu by navazoval podchod pod kolejištěm s přístupem na jednotlivá nástupiště a bezpečným průchodem do čtvrti Horka-Domky. A v místě nyní nevyužívaného nákladového prostoru má být nový autobusový terminál se stáním taxíků.

Se studií se již seznámila třebíčská radnice a České dráhy. Oběma se nápad zalíbil a hodlají jej podpořit. „Je to ambiciózní myšlenka. Nyní se podíváme, jak to tam vypadá majetkově. Budou se na tom podílet tři komise města,“ sdělil starosta Ivo Uher. Jak řekl mluvčí drah Radek Joklík, dopravce je rovněž otevřen dalším jednáním o revitalizaci nádraží. A cestující by nové nádraží jen uvítali. „Snad tam budou vyšší nástupiště,“ těší se Lenka Plachá, které se teď s dětmi do vagónů špatně nastupuje.

S možnou realizací projektu Aleš Stuchlík počítá v horizontu pěti let. „Díky komerčnímu využití může být financována i ze soukromých zdrojů,“ myslí si.