„Jde o preventivní opatření. Nerad bych vyvolával paniku, ale taková nenadálá situace by mohla nastat i jinde. Kontrolu provedeme v širším rozsahu,“ řekl náměstek hejtmana Václav Kodet. Kontrolu nechá kraj provést v objektech podobného stáří, jako je jinošovský ústav.

Samotný zámeček v Jinošově nyní zkoumá statik. „V celém objektu bude třeba provést sondy, odkrytí podlah, aby se zjistilo, zda ten problém, ke kterému došlo, je či není ve větším rozsahu,“ zmínil Kodet. Výsledky by měly být známy do čtrnácti dnů. V Jinošově nyní zůstalo jen 28 klientů. Dalších osmačtyřicet obyvatel poškozené budovy našlo dočasný azyl ve vojenské ubytovně v Náměšti nad Oslavou.

Krajští raní rozhodli pozastavit naplánovanou rekonstrukci kuchyně v jinošovském ústavu. „Pozastavujeme ji proto, že si nejsme plně jisti další využitelností celého areálu. Z toho důvodu není na místě pokračovat, neznamená to však, že se k němu nevrátíme,“ objasnil Kodet.

Kuchyně, která se nachází v jednom z postranních objektů, je stále v provozu. Vaří i pro přestěhované klienty. Jim se jídlo dováží. Obědvají ve školní jídelně ve stejné ulici, v níž jsou v Náměšti nad Oslavou ubytováni.