Náměšťská městská ubytovna využívaná především armádou bude představovat nové zázemí pro 48 klientů, dalších zhruba třicet jich zůstává v chráněných bytech areálu Ústavu sociální péče v Jinošově. O stěhování klientů rozhodlo vedení ústavu a kraje Vysočina poté, co se v pátek 22. února 2008 zřítila část stropu v jednom z obývaných pokojů a statik doporučil preventivní vystěhování celého patra.

Krajem přivolaný statik po prohlídce místa havárie konstatoval, že se jedná se lokální havárii. Žádné další známky narušení objektu při první prohlídce statik nenalezl. Závada se tedy nedala vizuálně zjistit a zřícení dřevěných trámů bylo způsobeno zřejmě dlouhodobým působením (až desítky let) dřevokazného hmyzu. Protože místnosti jsou dobře udržovány (omítky, malby) nedocházelo ani k sypání zbytků z napadeného dřeva. Podrobný rozbor stavu budovy bude kraj znát po obdržení oficiální zprávy statika.

Pro přestěhování klientů se rozhodlo vedení ústavu a kraje Vysočina po jednání hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila a radního pro oblast sociálních věcí Jiřího Vodnráčka s velitelem vojenské letecké základny v Náměšti nad Oslavou a starostou Náměště Vladimírem Měrkou. Už po osmi hodinách od havárie bylo pro klienty zařízeno odpovídající náhradní ubytování vč. příslibu armády na pomoc s přepravou. Samo stěhování v sobotu 23. února proběhlo v klidu, bez problémů. Klienty převezl do jejich přechodného bydliště armádní autobus. "Klienti a personál jsou sehraný tým, navzájem k sobě chovají důvěru, což se pozitivně odrazilo v bezproblémovém přesunu," shrnul radní kraje Jiří Vondráček.

Městský objekt ubytovny v Náměšti nad Oslavou, který nárazově využívá především armáda, je ústavu k dispozici minimálně na čtyři další měsíce. V objektu jsou bytové jednotky o dvou pokojích se sociálním zařízením (vždy jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj). Byty jsou vybaveny standardním nábytkem.

Podle dosavadního vývoje se kraji Vysočina i příspěvkové organizaci daří mimořádnou situaci řešit díky účinnému zásahu Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina, Zdravotnické záchranné službě kraje Vysočina.

zdroj: Kraj Vysočina