Padesátka klientů s personálem se v neděli musela odstěhovat. Náhradní ubytování dočasně našla ve vojenské ubytovně v nedaleké Náměšti nad Oslavou.

Chovanci ústavu tu mohou být do června, možná jsou i další jednání s armádou. V novém bydlišti by jim nemělo nic chybět. „Všechny služby jim zajistíme stejně jako v ústavu,“ předeslal radní pro sociální oblast kraje Vysočina Jiří Vondráček.

Areál zámku v Jinošově ale neosiřel tak docela. Zatímco hlavní budova zela už včera ráno prázdnotou, ve vedlejší stavbě probíhal běžný život a řád asi dvacítky obyvatel. „Klienti ze zdravotního oddělení se přestěhovali do provozní budovy s chráněným bydlením,“ potvrdila ředitelka Alena Brožková.

Ke zřícení stropu prvního patra došlo v pátek krátce po obědě. Dvě zdravotní sestry šly právě na půdu pro matrace, když se za jednou z nich trámy a zdivo propadly do dvoulůžkového pokoje. Tam právě odpočíval nepohyblivý jednapadesátiletý muž, jehož trosky stropu odřízly od ostatních. Poté, co jej vyprostili hasiči, byl vrtulníkem dopraven do brněnské nemocnice k vyloučení závažného poranění hlavy. Jeho zdravotní stav je údajně bez komplikací.

Původní letovisko rodu Haugwitzů z roku 1827 slouží jako domov pro mentálně postižené od 60. let minulého století. Budova již několikrát prošla rekonstrukcí. „Strop neměl žádné vady, praskliny. Problémy nebyly,“ uvedla k havárii ředitelka Brožková.

Statik nyní zjistil, že trámy jsou napadeny dřevokazným hmyzem. Příčina je podle něj natolik skrytá a nepředvídatelná, že by se havárie mohla opakovat.