Pondělní dopoledne se stalo osudným některým řidičům, kteří jako svou trasu zvolili úsek silnice II/360 okolo Trnavy na Třebíčsku.
Proč? Technický stav, hmotnost kamionů a rychlost ostatních vozidel si totiž v tuto dobu vzali na mušku třebíčští dopravní policisté. Žně ale neměli, hemžení strážců silničního zákona na odpočívadle při odbočce na Nárameč budilo náležitou pozornost, řidiči se světly upozorňovali o sto šest.

„Je to problikané, to je nám jasné, ale jde hlavně o prevenci, dnes se tu bourat nebude,“ shodla se dvojice službu konajících strážníků Ladislav Málek a Marcel Juráň v reakci na demonstrativně nízkou rychlost vozidel, která místo míjela.
Červená policejní oktávie s nainstalovaným měřákem rychlosti byla kilometr před místem postihů z dálky jasně viditelná. Další radar měli k dispozici policisté přímo na místě .

Tři kamiony a jeden větší nákladní vůz prošli kontrolou hmotnosti bez problémů, víc se jich prozkoumat nepodařilo. Vyřídit u každého veškerou dokumentaci od vozidla a nákladu a zkontrolovat technický stav a tachograf, tedy denní záznam jízdy, zabere i tři čtvrtě hodiny. Papírové kolečko, na kterém je zaznamenán celý jeden den za volantem náklaďáku, zmíněný tachograf, bývá největším zdržovadlem.
„Po novotě je jich třeba u sebe mít za dvacet osm posledních dní, nařízení platí od 1. ledna, kontrola chvíli trvá,“ vysvětlil sympatický řidič ohromné scanie ověnčené rampami dálkových světel.

Rekordman

To majitel nablýskaného terénního volkswagenu z Telče na toto pondělí příjemné vzpomínky mít nebude.
„Naměřili jsme mu sto padesát kilometrů v hodině,“ kroutí hlavou policisté. To je na pět bodů, půlroční až roční odebrání řidičáku a pokutu od pěti do deseti tisíc, podle toho jak dopadne správní řízení.

Další čtyři nešťastníci dostali na místě blokovou pokutu tisíc korun taktéž za rychlost, jeden hříšník za přejetí plné čáry a jeden za technický stav vozidla.
Vážení velkých vozidel policisté na Třebíčsku provádějí několikrát do měsíce.