Poslání kněze není v dnešní době nic jednoduchého. Nejen že dbá o svoje „ovečky“, ale také se musí postarat o všechny jemu svěřené kostely a fary. A že jich není málo. Bývalý režim k církevním památkám příliš milosrdný nebyl, tak to, na co se celých dlouhých čtyřicet let ani nesáhlo, se teď musí pracně dohánět a opravovat.

Své o tom ví také farář z Náměště nad Oslavou Pavel Bublan. Jeho farnost nepatří k těm nejmenším. Má na starosti čtyři kostely. V Náměšti, pak jezdí do nedalekých Vícenic, Naloučan a Hartvíkovic.
„Můj předchůdce si s opravami příliš hlavu nelámal a tak toho o to víc zůstalo na mě. Své také udělal minulý režim. Do rekonstrukcí jsme se pustili všude. Spolu s farníky jsme udělali velký kus práce,“ přiznává spokojeně farář Bublan.

Asi nejnáročnější byla zatím rekonstrukce náměšťské fary, která se realizovala v několika etapách a trvala pět let.
„Našli jsme ve všech trámech dřevomorku, střecha byla v havarijním stavu a museli jsme se pustit rychle do oprav,“ vysvětluje Pavel Bublan. Celková oprava stála zhruba dva a půl milionu korun. Finanční příspěvek dalo ministerstvo kultury, město a také Skupina ČEZ. Zbytek si hradili farníci sami.
„Měli jsme pravidelné měsíční sbírky v kostele. Velký kus hlavně administrativní práce odvedla technická administrátorka Milena Hylbertová, která pracuje v Třebíči. Bez ní si to nedovedu představit,“ dodává farář.

Havarijní stav střechy kostela

Z opravené fary se však neraduje dlouho. Odborníci zjištili, že v havarijním stavu je také střecha kostela. „Když je silný vítr, tak padají tašky. Dokonce jsem musel volat i hasiče. Vedle kostela je škola, tak to může být o to víc nebezpečné. Nechci nic podcenit,“ vyjádřil obavy Bublan.
Rekonstrukce a opravy v dalších třech kostelech na sebe nenechaly dlouho čekat. V Hartvíkovicích v loňském roce natřeli fasádu, zavedli elektroinstalaci a topení.

Farníci v Naloučanech se pustili do izolace, ozvučení kostela, nového topení a elektroinstalace. Ve filiálním kostele ve Vícenicích zpravili omítku a elektroinstalaci.
„Bez pomoci farníku to nejde. Naštěstí jsou tady lidi stále ochotní se o svůj kostel starat a rádi pomůžou,“ pochvaloval si Pavel Bublan., „jen bych potřeboval správce, který by mi říkal, co je kde potřeba,“ dodává.

Do rekonstrukce fasády kostela se pustili také v Pyšelu. „Vloni jsme začali s opravou věže. Letos budeme pokračovat lodí,“ vysvětlil spokojený farník. Finanční prostředky se ovšem shání hůř. „Na rekonstrukci fary i věže kostela jsme dostali příspěvky z Fondu Vysočina. Na kostel byla také vyhlášena sbírka v celé obci,“ vysvětlila místostarostka Věra Machátová.