Ohyzdné šedé paneláky sedmdesátých a osmdesátých let již začínají být minulostí.
Světlé barvy fasád, nová okna a upravené okolí s dětskými hřišti, to je vizitka nebo uskutečňující se realita některých sídlišť.
Ovšem pozadí oprav nemusí být vždy tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Záleží totiž na tom, kdo je vlastníkem domu, zda je to město nebo družstvo nebo nájemníci sami a jak dohodnou s nájemníky.

V Třebíči se o většinu panelových domů stará Stavební bytové družstvo Třebíč.
Nájemníci tak ve valné míře rozhodli, že se o nájem, smlouvy, revize, hromadné opravy a další věci postará jejich vlastník.
„Bydlím v bytě tři plus jedna a patříme pod správu bytového družstva. Má to svoje výhody jako například, že o všechno, co se týče revizí a podobně je postaráno. My to pouze zaplatíme,“ glosuje Ludmila Horká, která ovšem nezastírá ani zápory, „nevýhody to samozřejmě s sebou nese taky. Když dostanete neprůbojného hlavního domovníka, se kterým se nedá domluvit, tak je to někdy dost šílený.“

Těžká domluva mezi nájemníky

Někteří nájemníci se rozhodli odkoupit si byty do svého vlastnictví a o „svůj“ panelový dům se starat sami.
Jedním z nich je také Václav Polesný, který bydlí v Borovině v menším panelovém domě. „Je to hrůza, nemůžeme se na nic dohodnout. Chtěli jsme na jaře měnit okna, ale prostě jsme se nedokázali domluvit. Někdo to chtěl a měl na to peníze, jiný ne. A tak je to se vším,“ posteskl si. „Obtíž je také v tom, že valná většina nájemníků jsou z řad důchodců, my mladí bychom se skoro vždycky domluvili,“ dodal.

Město byty prodává

Panelových bytů ve vlastnictví města Třebíč velice rychle ubývá.
„V současné době máme ve vlastnictví pouze tři panelové domy. Na Vaňkově náměstí, v Čeloudově ulici a v ulici Okružní. Z toho s nájemníky z obou ulic už jednáme o prodeji,“ potvrdil vedoucí odboru správy majetku města Pavel Kraus.
Radnice také počítá s revitalizací největších třebíčských sídlišť. Mezi ně patří čtvrtá etapa oprav sídliště Hájek. Po ní přijde na řadu druhá lokalita, kterou je Borovina.

Sídliště by se v konečné fázi mohlo dočkat také estetické úpravy okolí, rekonstrukce osvětlení, nových laviček a odpadkových košů.
Stejný záměr má radnice také se čtvrtí Horka – Domky.