VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odstoupení bych považoval za selhání

Třebíč - Třebíčský starosta Ivo Uher (34) má za sebou pořádně rušné období. Přestřelky uvnitř ODS, aféru arogantních ostrých hochů z radnice, demonstraci za jeho odstoupení, dva pokusy opozice sesadit jej z vedení města. Přesto se nadále domnívá, že má v politice své místo.

28.1.2008
SDÍLEJ:

První rok působení starosty Ivo Uhra na třebíčské radnice provázela napjatá atmosféra. Přesto je rozhodnutý vytrvat. Odstoupit bych považoval ze selhání, říká.Foto: DENÍK/Josef Němec

Jste na radnici už déle než rok. Jak hodnotíte své působení v čele města?
Během těch čtrnácti měsíců jsem musel pochopitelně spoustu věcí hodně rychle poznat a nastoupit do rozjetého vlaku. To, že současná koalice je tak trochu staronová, bylo pro mě plus. Pro radu jsem nemusel chodit složitě a daleko. Byla to poměrně složitá doba, na druhou stranu jsem ale nasbíral spoustu zkušeností.

Jakou známku byste si za vedení města dal?
K žádnému sebehodnocení mě nepřimějete. Nikdy jsem neslyšel třeba premiéra nebo ministry se hodnotit. Existuje však řada anket, v nichž politici dostávají známky, možná by to bylo zajímavé i v Třebíči.

Neměl jste zrovna nejlepší nástup. Koalice vznikla jen díky tiché podpoře komunistů. Zdá se vám to jako členu ODS normální?
Současná koalice, deset zastupitelů, je v rámci zastupitelstva největším seskupením lidí, kteří se dokázali domluvit. Jiná alternativa nebyla. Komunisté jsou legitimně a legálně zvolení zastupitelé, podpořili to, co se nabízelo. Z principu to asi nikoho z ODS netěší, přesto mu dojde, že pokud nelze jinak sestavit vedení města, může to takhle dopadnout. Třebíč není zdaleka ojedinělá. My jsme učebnicový příklad menšinové koalice, to je v komunální politice vzácný jev. Jsme koalice tolerovaná částí opozice. Kdyby bývala byla nějaká alternativa, vypadala by koalice jinak.

Uvažoval jste někdy o tom, že odstoupíte?
V okamžiku, kdy bychom se dopustili zásadního pochybení a byl před námi nějaký problém, ano. Nic takového se nestalo. Odstoupit jen proto, abychom se dostali do patové situace a po šesti měsících bezvládí sem přišel úředník z ministerstva vnitra? Byla by to nucená správa a ta by mohla vést k předčasným volbám. Rána by to ale byla především pro město. Právě tento rok jsme už absolvovali výzvy do operačních programů, máme tam některé projekty. Nedokážu si představit, jak by to dopadlo, nikomu by to neprospělo.

Takže vás nepřesvědčila ani demonstrace před radnicí a petice za vaše odstoupení?
Především nevím, jací občané se na náměstí sešli, jaký byl poměr voličů opozice vůči koaličním a samotných voličů ODS, kam patřím. Principiálně odmítám řešit politiku prostřednictvím demonstrací a tímto způsobem někoho odvolávat. Myslím si, že i účast opozičních zastupitelů byla trochu nedůstojná. Mělo to být setkání občanů se mnou nebo jiným představitelem města, jsme ochotni s nimi mluvit. Přítomnost opozice mě překvapila, debaty o politice a jakákoliv řešení patří na půdu zastupitelstva, ne před radnici.

Co se s peticí vlastně stalo?
Přečetli jsme si ji, vzali na vědomí, pobavili jsme se o ní a vyhodnotili ji. Petice je tu samozřejmě řádně archivovaná, nic jiného se kolem ní teď neděje.

Vy jste po tom všem neztratil chuť do politiky?
Je to napjatá doba, člověk sám sebe otestuje. Ta zkušenost je mimořádná, ne každý se dostane do centra rozvášněného davu. Když jsem kandidoval do primárních voleb za ODS, byl jsem Ivo Uher, který se ucházel o první místo na kandidátce. Od okamžiku, kdy jsem uspěl, byl to pro mě závazek vůči samotné ODS a po volbách i vůči voličům. Pro mnohého by se jako nejjednodušší řešení nabízelo odstoupit, hodit všechno za hlavu a vrátit se k normálnímu životu. Ale já bych to považoval ze selhání.

Z Ivo Uhra se stát starostou města muselo být náročné. Byl jste připraven na možné skandály a následně tlak médií a veřejnosti?
Člověk nemusí být ani politik a v životě na spoustu věcí připravený není. Mediální tlak jsem očekával, obzvláště z určitých míst. To, že bude až novinářsky neetický a mnohdy sprostý, to má očekávání předčilo. Pokud se někdo rozhodne jako já, musí si to dobře rozmyslet a to jsem udělal. Mimořádná překvapení se nekonala.

Myslíte si, že současná koalice vydrží až do konce volebního období?
To vždycky záleží na zastupitelstvu, na volbě většiny. Já věřím, že vydrží. Kdybych tomu nevěřil, už bych velmi intenzivně hledal způsob, jak situaci řešit. Nemyslím si, že jsou dobré a špatné koalice. Drtivá většina výzev a problémů ve městě je společná pro každého zastupitele. V tuto chvíli nevidím nijak výrazně lepší alternativu. Kdybych ji viděl, už bych na ní pracoval.

Váš kolega z ODS a radní Daneš Burket odstoupil. Už víte, kdo ho v městské radě nahradí?
V tuto chvíli to není jasné. Nabídku dostal Pavel Pacal. Alternativou zřejmě není Pavel Janata, on sám to nevnímá jako dobrý nápad, nic by to nevyřešilo. Teď spíš hledáme cestu k rozšíření koalice alespoň na čtrnáct členů. Zatím se to nedaří. To není nic překvapivého. Nepodařilo se to těsně po volbách a nic se nezměnilo tak, že by vzrostla možnost úspěchu. Rada může fungovat a funguje i v šesti, je otázka času, kdy k doplnění dojde.

Prý jste Simoně Kafoňkové navrhl, aby odstoupila z městského zastupitelstva. Je to pravda?
Je. V osobní rovině by to problém asi nebyl. Simona kromě toho, že chodí do práce ještě studuje vysokou školu, je členkou krajského zastupitelstva, krajské zdravotnické komise, komise zdravého města. Těch angažmá má dost. Jiná věc je ta, že se rovněž postavila na kandidátku, získala mandát voličů. Pokud by rezignovala a v následujících volbách znovu kandidovala, důvěra voličů by byla oslabená. Hazardovat by se s ní nemělo, pokud důvod není mimořádně závažný.

Jak tedy reagovala?
Mluvili jsme spolu o tom, zatím převažují důvody neodstupovat a zůstat. V náročném zkouškovém období mi jen připadalo správné jí tuto možnost nabídnout, aby věděla, že bych jí to případně neměl za zlé.

Nebylo to snad v souvislosti se současným děním v politice?
Částečně možná taky. Spíš to ale byla osobní rovina, těch povinností má opravdu hodně. V principu by to stejně nic neměnilo. Kdyby rezignovala, nastoupil by na její místo první náhradník v pořadí, pokud by se toho místa nevzdal.

Během ročního působení na radnici jste hodně bojovali s novináři a tiskovým mluvčím radnice. Jaké projekty jste připravili pro rozvoj města?
Jeden nejmenovaný člen regionální rady ODS řekl, že pan starosta by musel být zlatý a génius, kdyby v tom napětí a prostředí, v němž se nachází, neudělal jedinou chybu. Člověk prostě chyby dělá. Pokud nejsou zásadní a člověk neuhne ze svého směru, je to normální. Nám se přesto velmi uspokojivě podařilo připravit se na čerpání peněz ze strukturálních fondů a programů. Máme tam projekt zateplení městských základních škol za 155 milionů s dotací asi 85 procent. Před námi je regionální operační program, kde máme čtyři projekty. Rozšíření a zkvalitnění Laguny za 178 milionů, dále historický průchod ze Žerotínova náměstí přímo k bazilice, rekonstrukce židovského domu vedle Zadní synagogy a revitalizace Podzámecké nivy. Připravuje se také výběrové řízení na nového provozovatele městské autobusové dopravy. Za možnou dotaci sto milionů korun bychom mohli koupit přibližně dvacet autobusů na plyn, což by byly dvě třetiny vozového parku. Myslím si, že očekávání naplňujeme, problémy občanů řešíme a setkáváme se s nimi, což také není úplně standardní.

Post starosty je zřejmě náročný i psychicky. Čím dobíjíte energii?
Odpočívám, jdu se projít, nic nepokazím spánkem. Někdy mám čas věnovat se focení, to je koníček, který mě provází od dětství. Rád fotím lidi, přírodu a cokoliv, co mi připadá zajímavé. Teď jsme na radnici vyhodnotili soutěž Přírodní krásy Třebíčska a zvažujeme vyhlášení nějakého sociálního tématu, aby to nebylo jen o bazilice a památkách, ale trochu víc o životě. Bylo by zajímavé skloubit krásy města se životem, lidmi, atmosférou.

Když jsme u těch koníčků, jak je to s vaší údajnou zálibou v návštěvách restaurací a výherních automatech?
Naposled jsem byl v restauraci před týdnem. Vypil jsem tři pepsikoly, vykouřil asi dvě cigarety a hlavně si popovídal s přáteli. Jediné, co má v tomto smyslu pravidelnost, jsou měsíční setkání členské základny ODS. Ta míváme v restauraci. Co se týče ryze soukromých posezení s přáteli, v posledním roce by se to dalo spočítat na prstech obou rukou, víc těch návštěv nebylo. Nikdy jsem v pití zálibu neměl, kromě doby experimentů v období kolem 18. roku života, kterou projde asi skoro každý. Považuji se za člověka s naprosto vyrovnaným vztahem k alkoholu. Co se týče výherních automatů, snad před patnácti lety jsem kamarádovi dal dvakrát dvacku na hru, když mě požádal. Sám jsem nikdy tento druh automatů nehrál. Ani nesázím, protože mám averzi k tomuto druhu rizika.

A co jste tedy dělal v Salonu U Mostu v šest hodin ráno?
Je jasné, že coby starostovi se mně rozměr soukromí velmi zúžil. A je to tak v pořádku. Pokud ale tato otázka souvisí s tou předchozí, pak velmi důrazně říkám, že to byla rozsáhlá diskuse se zajímavým člověkem, a to ohledně témat, která souvisejí s městem. Čas v takové situaci plyne velmi rychle a o konzumaci alkoholu to rozhodně nebylo.

Autor: Marcela Nováčková

28.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači drobného zboží, klenotů, nábytku a bytových doplňků Prodavač/ka nábytku. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Třebíči hledáme šikovné kolegy a kolegyně na níže uvedenou pozici., , PRODEJCE NÁBYTKU, , Jaké úkoly můžeš očekávat?, , S úsměvem a pozdravem přivítáš zákazníky a věnuješ se jim po celou dobu na prodejně, staráš se o jejich potřeby., , Staráš se, aby zboží na prodejně bylo správně vystavené, zákazníkovi vždy dostupné a označené správnou cenou, Sepisuješ kupní smlouvy se zákazníky a provádíš průběžné inventury svěřeného úseku zboží, Jsi důležitou součástí tvůrčího a týmu, ve kterém pomáháš i svým kolegům v mnoha dalších úkolech, Jak můžeš každý den něco změnit k lepšímu?, , Poskytuješ vynikající zákaznický servis, Našim zákazníkům jsi k dispozici a při jejich obsluze jsi vždy ochotný pomoci, komunikativní a vystupuješ profesionálně, Vyhovuje Ti dynamika a různorodost této práce, Baví Tě prodávat a k zákazníkům přistupuješ individuálně, zároveň nabízíš doplňkový prodej pro vyšší uspokojení jejich potřeb, Jsi obchodník a týmový hráč, Spokojenost zákazníků je u Tebe na prvním místě, NABÍZÍME, perspektivní a stabilní práci, motivující platové ohodnocení, zázemí silné expandující společnosti, zaškolení, možnost profesního růstu, Pokud Tě nabídka zaujala, zašli nám svůj strukturovaný životopis (s fotografií) na email: sp04.hr@okaycz.eu. Pracoviště: Jena nábytek - třebíč, Znojemská, č.p. 1359, 674 01 Třebíč 1. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593. Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 22 000 Kč Odborní asistenti v administrativě ASISTENTKA ZAHRANIČNÍHO OBCHODU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost anglického jazyka slovem a písmem, německý jazyk výhodou, Znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), Znalost ekonomických systémů jako je např. Pohoda nebo Money výhodou. Pracoviště: Aek svařovací technika s.r.o., Pražská, č.p. 410, 674 01 Třebíč 1. Informace: Petra Keliarová, . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 19 000 Kč Pomocní montážní dělníci Pomocný dělník na stavbách budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - manuální zručnost, ŘP sk. B. Pracoviště: Jaronet s.r.o. - pracoviště, Kaunicova, č.p. 193, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou. Informace: Michaela Prokešová, +420 775 361 835. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY INŽENÝRSKÝCH DĚL. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Ban stav s.r.o. - provozovna, V Ráji, č.p. 154, 675 31 Jemnice. Informace: Karel Březina, +420 603 818 087PO-PÁod7:00-16:00hod..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce říčních lázní na Polance.

Oprava skokanského bazénu vyjde na bezmála šest milionů korun

Ilustrační foto.

Motokrosové závody v Jedově zhatilo sucho

Spolky pořádají besedu o ukládání radioaktivního odpadu

Třebíč - Hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a budoucnost jaderné energetiky v ČR. Tak zní téma besedy, která se uskuteční v úterý 25. září od 17.00 ve velkém sále budovy Fórum v Třebíči.

Hasiči pořádají sbírku pro kolegu

Vysočina – Sbírku pro svého kolegu a kamaráda, profesionálního a dobrovolného hasiče Vaška se rozhodlo uspořádat jeho kolegové.

Pamětní deska bude připomínat jméno operetního skladatele Ralpha Benatzkyho

Moravské Budějovice – Populárního autora hudebních komedií a rodáka z Moravských Budějovic připomene opět po roce pamětní deska. Neobjeví se na jeho rodném domě, ale na budově městské policie. Ralph Benatzky byl operetním skladatelem a proslavil se hlavně psaním písní a textů pro kabaretní scénu.

V Odunci někdo ukradl plastovou popelnici

Hrotovice - Policisté z obvodního oddělení v Hrotovicích se zabývají odcizením plastové popelnice. V průběhu minulého týdne ji v obci Odunec někdo ukradl před jedním z tamních domů. Majiteli odcizené popelnice pachatel způsobil škodu ve výši sedmi set korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT