VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odstoupení bych považoval za selhání

Třebíč - Třebíčský starosta Ivo Uher (34) má za sebou pořádně rušné období. Přestřelky uvnitř ODS, aféru arogantních ostrých hochů z radnice, demonstraci za jeho odstoupení, dva pokusy opozice sesadit jej z vedení města. Přesto se nadále domnívá, že má v politice své místo.

28.1.2008
SDÍLEJ:

První rok působení starosty Ivo Uhra na třebíčské radnice provázela napjatá atmosféra. Přesto je rozhodnutý vytrvat. Odstoupit bych považoval ze selhání, říká.Foto: DENÍK/Josef Němec

Jste na radnici už déle než rok. Jak hodnotíte své působení v čele města?
Během těch čtrnácti měsíců jsem musel pochopitelně spoustu věcí hodně rychle poznat a nastoupit do rozjetého vlaku. To, že současná koalice je tak trochu staronová, bylo pro mě plus. Pro radu jsem nemusel chodit složitě a daleko. Byla to poměrně složitá doba, na druhou stranu jsem ale nasbíral spoustu zkušeností.

Jakou známku byste si za vedení města dal?
K žádnému sebehodnocení mě nepřimějete. Nikdy jsem neslyšel třeba premiéra nebo ministry se hodnotit. Existuje však řada anket, v nichž politici dostávají známky, možná by to bylo zajímavé i v Třebíči.

Neměl jste zrovna nejlepší nástup. Koalice vznikla jen díky tiché podpoře komunistů. Zdá se vám to jako členu ODS normální?
Současná koalice, deset zastupitelů, je v rámci zastupitelstva největším seskupením lidí, kteří se dokázali domluvit. Jiná alternativa nebyla. Komunisté jsou legitimně a legálně zvolení zastupitelé, podpořili to, co se nabízelo. Z principu to asi nikoho z ODS netěší, přesto mu dojde, že pokud nelze jinak sestavit vedení města, může to takhle dopadnout. Třebíč není zdaleka ojedinělá. My jsme učebnicový příklad menšinové koalice, to je v komunální politice vzácný jev. Jsme koalice tolerovaná částí opozice. Kdyby bývala byla nějaká alternativa, vypadala by koalice jinak.

Uvažoval jste někdy o tom, že odstoupíte?
V okamžiku, kdy bychom se dopustili zásadního pochybení a byl před námi nějaký problém, ano. Nic takového se nestalo. Odstoupit jen proto, abychom se dostali do patové situace a po šesti měsících bezvládí sem přišel úředník z ministerstva vnitra? Byla by to nucená správa a ta by mohla vést k předčasným volbám. Rána by to ale byla především pro město. Právě tento rok jsme už absolvovali výzvy do operačních programů, máme tam některé projekty. Nedokážu si představit, jak by to dopadlo, nikomu by to neprospělo.

Takže vás nepřesvědčila ani demonstrace před radnicí a petice za vaše odstoupení?
Především nevím, jací občané se na náměstí sešli, jaký byl poměr voličů opozice vůči koaličním a samotných voličů ODS, kam patřím. Principiálně odmítám řešit politiku prostřednictvím demonstrací a tímto způsobem někoho odvolávat. Myslím si, že i účast opozičních zastupitelů byla trochu nedůstojná. Mělo to být setkání občanů se mnou nebo jiným představitelem města, jsme ochotni s nimi mluvit. Přítomnost opozice mě překvapila, debaty o politice a jakákoliv řešení patří na půdu zastupitelstva, ne před radnici.

Co se s peticí vlastně stalo?
Přečetli jsme si ji, vzali na vědomí, pobavili jsme se o ní a vyhodnotili ji. Petice je tu samozřejmě řádně archivovaná, nic jiného se kolem ní teď neděje.

Vy jste po tom všem neztratil chuť do politiky?
Je to napjatá doba, člověk sám sebe otestuje. Ta zkušenost je mimořádná, ne každý se dostane do centra rozvášněného davu. Když jsem kandidoval do primárních voleb za ODS, byl jsem Ivo Uher, který se ucházel o první místo na kandidátce. Od okamžiku, kdy jsem uspěl, byl to pro mě závazek vůči samotné ODS a po volbách i vůči voličům. Pro mnohého by se jako nejjednodušší řešení nabízelo odstoupit, hodit všechno za hlavu a vrátit se k normálnímu životu. Ale já bych to považoval ze selhání.

Z Ivo Uhra se stát starostou města muselo být náročné. Byl jste připraven na možné skandály a následně tlak médií a veřejnosti?
Člověk nemusí být ani politik a v životě na spoustu věcí připravený není. Mediální tlak jsem očekával, obzvláště z určitých míst. To, že bude až novinářsky neetický a mnohdy sprostý, to má očekávání předčilo. Pokud se někdo rozhodne jako já, musí si to dobře rozmyslet a to jsem udělal. Mimořádná překvapení se nekonala.

Myslíte si, že současná koalice vydrží až do konce volebního období?
To vždycky záleží na zastupitelstvu, na volbě většiny. Já věřím, že vydrží. Kdybych tomu nevěřil, už bych velmi intenzivně hledal způsob, jak situaci řešit. Nemyslím si, že jsou dobré a špatné koalice. Drtivá většina výzev a problémů ve městě je společná pro každého zastupitele. V tuto chvíli nevidím nijak výrazně lepší alternativu. Kdybych ji viděl, už bych na ní pracoval.

Váš kolega z ODS a radní Daneš Burket odstoupil. Už víte, kdo ho v městské radě nahradí?
V tuto chvíli to není jasné. Nabídku dostal Pavel Pacal. Alternativou zřejmě není Pavel Janata, on sám to nevnímá jako dobrý nápad, nic by to nevyřešilo. Teď spíš hledáme cestu k rozšíření koalice alespoň na čtrnáct členů. Zatím se to nedaří. To není nic překvapivého. Nepodařilo se to těsně po volbách a nic se nezměnilo tak, že by vzrostla možnost úspěchu. Rada může fungovat a funguje i v šesti, je otázka času, kdy k doplnění dojde.

Prý jste Simoně Kafoňkové navrhl, aby odstoupila z městského zastupitelstva. Je to pravda?
Je. V osobní rovině by to problém asi nebyl. Simona kromě toho, že chodí do práce ještě studuje vysokou školu, je členkou krajského zastupitelstva, krajské zdravotnické komise, komise zdravého města. Těch angažmá má dost. Jiná věc je ta, že se rovněž postavila na kandidátku, získala mandát voličů. Pokud by rezignovala a v následujících volbách znovu kandidovala, důvěra voličů by byla oslabená. Hazardovat by se s ní nemělo, pokud důvod není mimořádně závažný.

Jak tedy reagovala?
Mluvili jsme spolu o tom, zatím převažují důvody neodstupovat a zůstat. V náročném zkouškovém období mi jen připadalo správné jí tuto možnost nabídnout, aby věděla, že bych jí to případně neměl za zlé.

Nebylo to snad v souvislosti se současným děním v politice?
Částečně možná taky. Spíš to ale byla osobní rovina, těch povinností má opravdu hodně. V principu by to stejně nic neměnilo. Kdyby rezignovala, nastoupil by na její místo první náhradník v pořadí, pokud by se toho místa nevzdal.

Během ročního působení na radnici jste hodně bojovali s novináři a tiskovým mluvčím radnice. Jaké projekty jste připravili pro rozvoj města?
Jeden nejmenovaný člen regionální rady ODS řekl, že pan starosta by musel být zlatý a génius, kdyby v tom napětí a prostředí, v němž se nachází, neudělal jedinou chybu. Člověk prostě chyby dělá. Pokud nejsou zásadní a člověk neuhne ze svého směru, je to normální. Nám se přesto velmi uspokojivě podařilo připravit se na čerpání peněz ze strukturálních fondů a programů. Máme tam projekt zateplení městských základních škol za 155 milionů s dotací asi 85 procent. Před námi je regionální operační program, kde máme čtyři projekty. Rozšíření a zkvalitnění Laguny za 178 milionů, dále historický průchod ze Žerotínova náměstí přímo k bazilice, rekonstrukce židovského domu vedle Zadní synagogy a revitalizace Podzámecké nivy. Připravuje se také výběrové řízení na nového provozovatele městské autobusové dopravy. Za možnou dotaci sto milionů korun bychom mohli koupit přibližně dvacet autobusů na plyn, což by byly dvě třetiny vozového parku. Myslím si, že očekávání naplňujeme, problémy občanů řešíme a setkáváme se s nimi, což také není úplně standardní.

Post starosty je zřejmě náročný i psychicky. Čím dobíjíte energii?
Odpočívám, jdu se projít, nic nepokazím spánkem. Někdy mám čas věnovat se focení, to je koníček, který mě provází od dětství. Rád fotím lidi, přírodu a cokoliv, co mi připadá zajímavé. Teď jsme na radnici vyhodnotili soutěž Přírodní krásy Třebíčska a zvažujeme vyhlášení nějakého sociálního tématu, aby to nebylo jen o bazilice a památkách, ale trochu víc o životě. Bylo by zajímavé skloubit krásy města se životem, lidmi, atmosférou.

Když jsme u těch koníčků, jak je to s vaší údajnou zálibou v návštěvách restaurací a výherních automatech?
Naposled jsem byl v restauraci před týdnem. Vypil jsem tři pepsikoly, vykouřil asi dvě cigarety a hlavně si popovídal s přáteli. Jediné, co má v tomto smyslu pravidelnost, jsou měsíční setkání členské základny ODS. Ta míváme v restauraci. Co se týče ryze soukromých posezení s přáteli, v posledním roce by se to dalo spočítat na prstech obou rukou, víc těch návštěv nebylo. Nikdy jsem v pití zálibu neměl, kromě doby experimentů v období kolem 18. roku života, kterou projde asi skoro každý. Považuji se za člověka s naprosto vyrovnaným vztahem k alkoholu. Co se týče výherních automatů, snad před patnácti lety jsem kamarádovi dal dvakrát dvacku na hru, když mě požádal. Sám jsem nikdy tento druh automatů nehrál. Ani nesázím, protože mám averzi k tomuto druhu rizika.

A co jste tedy dělal v Salonu U Mostu v šest hodin ráno?
Je jasné, že coby starostovi se mně rozměr soukromí velmi zúžil. A je to tak v pořádku. Pokud ale tato otázka souvisí s tou předchozí, pak velmi důrazně říkám, že to byla rozsáhlá diskuse se zajímavým člověkem, a to ohledně témat, která souvisejí s městem. Čas v takové situaci plyne velmi rychle a o konzumaci alkoholu to rozhodně nebylo.

Autor: Marcela Nováčková

28.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 105 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ - PEKÁRNA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou je řidičský průkaz sk. B, samostatné rozhodování, časová flexibilita /rozvoz pečiva i o víkendech/, zodpovědnost, příjemné vystupování a jednání se zákazníky. , Rozvoz pečiva od 03,00 hod. - 9,00 hod., Možnost práce na zkrácený pracovní úvazek. Možnost zaměstnat i důchodce na DPP. , , , Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 100,- Kč, 5 týdnů dovolené, po roce životní pojištění , , V případě zájmu zašlete životopis na e-mail: info@pekarnaklas.cz. Pracoviště: Klas jaroměřice, spol. s r.o. - provoz, Březinova, č.p. 89, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou. Informace: Ctibor Kuchařík, +420 732 754 890. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 100 Kč Všeobecné sestry s osvědčením ZDRAVOTNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23100 kč, mzda max. 33870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plánování a poskytování ošetřovatelské péče formou ošetřovatelského procesu bez odborného dohledu., - SZŠ, obor zdravotní sestra, odborná způsobilost k výkonu povolání , - způsobilost k právním úkonům, - sociální schopnosti (schopnost empatie, porozumění, taktního jednání..), - organizační schopnosti., , Zaměstnanecké výhody: , - 10. platová třída tabulky č.6 dle ZP a NV č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, platový stupeň dle délky praxe,, - možnost dalšího vzdělávání v oboru, - příspěvek na stravné, , První kontakt e-mailem: vetrovska@ddtrebic.cz. Pracoviště: Domov pro seniory třebíč - manž. curieových, příspěvková organizace, Manž. Curieových, č.p. 603, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jaroslava Větrovská, +420 737 216 458. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 3 050 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 3050 kč, mzda max. 6100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Určeno pro OZP!, Pracovní úvazek 10 - 20 hod. týdně.. Pracoviště: Duko s.r.o.-pracoviště třebíč, Žerotínovo nám., č.p. 16, 674 01 Třebíč 1. Informace: Eva Tallová, +420 731 670 366;od8:00-13:00hod.,. Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 33 000 Kč Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři Inženýr energetik projektant. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 44000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, , * příprava a hledání optimálního technického řešení se zákazníkem či projektantem pro dodávku kogenerační jednotky (KJ) TEDOM a to zahraniční či tuzemské zákazníky, * vedení technického jednání se zákazníkem v místě instalace KJ, * technická podpora obchodníka při obchodních jednáních se zákazníkem, * poskytování technické dokumentace k výrobkům TEDOM a jiných technických podkladů pro zákazníky a projekční kanceláře, , Požadujeme:, , * min. SŠ s maturitou technického zaměření (elektro, strojní), VŠ vzdělání technického směru výhodou nebo 5 let praxe v oblasti energetiky s technickým zaměřením, * znalost čtení projektové dokumentace, * komunikativnost - schopnost vést technická jednání , * 2 roky praxe v oblasti přípravy technické části zakázek obdobného charakteru , * základní orientaci v oblasti energetiky, * znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni min. B2, * znalost německého jazyka výhodou , * znalost práce na PC (zejména MS Office), základní znalosti práce s AutoCAD nebo podobným SW , * řidičský průkaz skupiny B, , Nabízíme: , , * perspektivu ve stabilní a stále se rozvíjející firmě, * možnost seberealizace – odborný a profesní růst, * odpovídající platové ohodnocení, * vzdělávací kurzy, * firemní benefity (dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna, …). Pracoviště: Tedom a.s. - provoz třebíč, hrotovická-průmyslová zóna č.p.160, Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 160, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání 22. kola Chance ligy mezi HC Dukla Jihlava a HC Slovan Ústí nad Labem.
19

OBRAZEM: Dukla přetlačila Ústí, Třebíč veze dva body

V kostele sv. Martina v Třebíči se uskutečnilo žehnání novým varhanám.
5

Nové varhany se rozezněly ve svatomartinském kostele v Třebíči

Trik s nohavicí recidivistovi nevyšel

Třebíč – Ten pokus zkrátka nevyšel a recidivista si zadělal na velké problémy. Zmíněný muž přišel v pátek 9. listopadu po deváté hodině večer v Třebíči do obchodního domu v Brněnské ulici a odcizil powerbanku. 

Válečné veterány uctila Třebíč u pomníku padlých i zvoněním zvonů

Třebíč - 11. listopad jako Den válečných veteránů je od roku 2001 slaven i v České republice. V Třebíči položil květiny k památníku obětem první i druhé světové války na starém hřbitově místostarosta Milan Zeibert.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - V třebíčské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie. 

Socha Svobody na Moravě a taneční rekord v Brně: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 11. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT